avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate omatcons

Activitate omatcons

Așa consider si eu ca trebuie aplicat indicele de corecție.
Voi depune cerere la casa de pensii să văd ce răspuns îmi dă.
Am să vă informez de rezultat.
Mulțumesc mult, domnule Carp Mircea !

Carp Mircea a scris:

În opinia mea ar trebui să fie aplicat indicele de corecție de 1,06.Variante de lucru:(1) Depuneți cerere pentru aplicarea indicelui de corecție.(2) Cereți informații de la CNPP.Le voi cere și eu,dar răspunsul va veni peste minim o lună de zile.

Susţinătorul a murit înainte de a ieşi la limită de vârstă în anul 1999, iar soţia supravieţuitoare a renunţat la pensia ei de limită de vârstă din 2013 (cu tot cu indicele de corecţie de 1,06) şi a preluat pensia de urmaş pentru că punctajul mediu anual era mai mare , chiar dacă s-a împărţit la 50%.
Toată treaba este că pensia de urmaş din 2014 nu are aplicat indicele de corecţie.
Cum se procedează ?
Mulţumesc mult. !

Carp Mircea a scris:

Susținătorul când și-a deschis drepturile ?

Pensie de urmaş
Nu am găsit in Legea 263/2010 nici un articol care să prevadă acordarea indicelui de corecţie şi la pensia de urmaş.
Menţionez că pensia de urmaş a fost stabilită în anul 2014, fără indice de corecţie.
Are dreptul la indicele de corecţie ?
Vă mulţumesc !
Răspuns la discuția terenul lui. casa noastra?
Scuze că intervin în această discuţie.
Mă găsesc într-o situaţie asemănătoare cu privire la revocarea actului de donaţie.
Am cumpărat un teren extravilan împreună cu alţii de la nudul proprietar.
Nudul proprietar le-a donat în cote părţi terenul la ceilalţi, mai puţin mie.
Pot să-i cer nudului proprietar să revoce actul de donaţie şi facă alt act notarial unde să fiu şi eu ?
În faţa cui se face revocarea, a notarului sau a instanţei ?
Mulţumesc mult de un răspuns.

geomih a scris:

puteti deveni coproprietara asupra terenului, dar donatia intre soti este act revocabil, iar vanzarea nu este permisa.

Vă mulţumesc mult pentru răspunsurile dumneavoastră, şi în plus doresc să vă spun că de toată "afacerea" aceasta s-a ocupat un POPĂ (care le este şi duhovnic) care i-a prostit pe toţi cei din această mică comunitate, inclusiv pe fiica mea, când le-a promis (la toţi cei 9) că le va cumpăra un teren extravilan, pe un deal) pe care să-şi construiască aşazise case de vacanţă.
Fiecare au plătit la acest POPĂ o cotă parte din suprafaţa de 5000 mp, mai puţin nudul proprietar care şi-a rezervat 2/10 din suprafaţă.
Totul a fost cordial între aceşti cumpărători inclusiv fica mea, şi POPĂ până în luna ianuarie 2023, cănd acest POPĂ î-a convocat la notar, mai puţin pe fiica mea, ca să-şi preia cota parte de teren prin donaţie .
De ce prin donaţie ?
Pentru a ocoli termenul de 90 de zile prevăzut de legea preemţiunii. Prin donaţie se poate iar prin vânzare-cumpăre nu se poate.
Fiica mea a aflat despre această "mârlănie" a POPII deabia după ce s-a încheiat actul Notarial, şi de aici există discuţii între coindivizarii terenului şi fica mea şi POPĂ, care acum îi pun condiţii şi o îzolează .
Acum că aceasta este cam toată povestea prostiei ficei mele de a se încrede în POPĂ, ce soluţii ar mai putea fi ?
Eu ca tată am încercat o mediere cu POPA, dar se eschivează de a da o soluţie de rezolvare.
Eu i-am propus şi o variantă simplă de rezolvat, în sensul ca să convingă un coindivizar din 2 care au cota 2/10 (1/10 plătită şi 1/10 primită MOCA, gratis de la POPĂ, mai puţin nudul proprietar cu cota de 2/10), dar încă nu a rezolvat cu toate că l-am somat că va fi dat în penal pentru înşelăciune, şi în paralel o acţiune Confesorie de Superficie.
Nudul proprietar nu se pricepe cum este cu actele de proprietate, care ce drepturi au, şi mai mult NU ARE nici un act notarial sau unextras CF, pentru că toate actele le ţine acest POPĂ. Nici coindivizarii nu au nici un act Notarial de primire donaţie.
În completarea acestei poveşti, ce şi cum mă sfătuiţi să fac ?
Vă mulţumesc încă odată, cu deosebit respect, ing. O.Mihai

adriandimitriu a scris:

daca e vorba de nudul proprietar, acesta nu poate dona decat terenul, fara dreptul de a edifica. astfel ca sunteti si mai in ilegalitate. in plus va contraziceti: ba a fost donatie, ba s-au platit bani. e clar ca nu s-a facut nici un contract de vanzare conform legii. intr-o chestie 100% ilegala, tot ce s-ar putea respecta este intelegerea dintre oameni. care din ce scrieti cam dispare. nudul asta va foloseste ca grup de presiune, ca sa bage gratis terenul in intravilan, fiindca sunt convins ca intre locul cu casele de vacanta si localitate este un teren viran, al lui.
sfatul competent pe care-l vreti e o munca avocateasca serioasa.

omatcons a scris:
Pe acel teren sunt 9 consttctii, asa zise case de vacanță.
Toată povestea se rezuma la faptul că recent in ianuarie 2023 , nudul proprietar le-a donat o suprafață de teren de 500 mp.....



Pe acel teren sunt 9 consttctii, asa zise case de vacanță.
Toată povestea se rezuma la faptul că recent in ianuarie 2023 , nudul proprietar le-a donat o suprafață de teren de 500 mp. mai putin ficei mele care și-a construit casa in același conditii ca ceilalți ,care au devenit din ianuarie 2023 coindivzari de teren.
Acum acei coindivzari îi pun condiții ficei mele să plătească suprafața de teren de 500 mp, DEȘI si acesti coindivzari au plătit nudului proprietar aceiași sumă de bani.
Toată treaba e că cel care sa ocupat de facerea actelor e preot și coindivzari ascultă de el, inclusiv fostul nud proprietar.
M-am gândit că o acțiune Confesorie de SUPERFICIE ar salva într-un fel problema constructiei (care acum e si pe cea a coindivizarilor si a nudului proprietar) si a dreptului de folosință a terenului cumparat ( dar fără acte oficiale)
Un sfat competent mă va ajuta să rezolv această problemă.
Vă mulțumesc.

adriandimitriu a scris:

construcția este ridicată ilegal, deci nu poate fi intabulată. Detaliul cu construcția pe piloni este neaplicabil. În extravilan se pot edifica construcții cu specific (agricol, forestier, zootehnic, după caz). Contactați UAT. E posibil să trebuiască să demolați

Construcția este construită pe un teren extravilan fără autorizație de construcție.
CASA sa construit ca acordul nudului proprietar de teren, le piloni fără fundație de beton.
Casa e a unui proprietar iar terenul al altui proprietar.
Care este procedura ca această casă sa fie evidențiată în CF ?
Mi-ar fi trebuit acel plan pentru a face dovada in instanță într-o acțiune Confesorie de SUPERFICIE.
Va multumesc pentru un răspuns mai complet.

adriandimitriu a scris:

Construcția are autorizație? A fost recepționată conform prevederilor legale? Doar în acest caz poate apărea contrucția în CF, indiferent ce a măsurat topograful.

Sa făcut o ridicare tipografică la un teren in sistemul stereo 70.
Tipograful autorizat a măsurat atât terenul cât și construcția existentă pe acest teren.
Din anexa la extrasul de CF nu este figurată construcția si date referitoare la constructie.
Intrebare.
Ce plan de situație sa cer la OCPI să-mi elibereze, in care sa fie schițată și construcția ?
Vă mulțumesc.


adriandimitriu a scris:

acest drept nu se evidențiat, ci se exercita. Daca in vecinătate se vinde un teren, oferta de vanzare se publica la primarie. Dreptul de preempțiune se exercita in termenul de 30 zile de la afisare, printr-o oferta

OK se exercită, dar cum pot să ştiu eu dacă coproprietarul a făcut ofertă de vânzare ?
Am spus că sunt coproprietar al terenului. Nu sunt interesat de teren în vecinătate. Doar nu pot să stau zilnic la primărie să urmăresc ofertele de vânzare, mai ales că sunt din altă localitate vizavi coproprietarii
Sunt coproprietar al unui teren agricol extaravilan şi doresc să-mi exercit dreptul de preemţiune în cazul când unul dintre coproprietari ar vrea să-şi vândă cota parte.
Întrebare.
Unde să mă adresez pentru evidenţierea acestui drept de preemţiune şi dacă acest drept se notează în CF.
Mulţumesc mult.