avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate zahara

Activitate zahara

Răspuns la discuția denunt
Unde pot face un denunt unei firme de constructii?
Ce a facut firma: avem contract prin care se obliga sa construiasca o casa in suma de , apar sumele achitate ,stampila si semnatura administratorului ,dar fara facturi . Cunosc inca 3 cazuri identice. Ar mai fi angajati fara carte munca , oamenii neplatiti.
Firma despre care vorbeam nu e firma mea,dar a fost infiintata in aprilie 2007,nu are declaratiile fiscale depuse in acest interval de timp,bilant etc,deci fara activitate.(fara profit,datorii etc)
Nu trebuia sa se desfiinteze?Cine trebuie sa fie sesizat in aceste conditii?
Administratorul nu are nicio raspundere ca semneaza,stampileaza in continuare contracte care nu sunt contabilizate ?
Care e sanctiunea juridica pentru administratorul unei firme care nu a declarat nici o activitate comerciala timp de 3 ani si cateva luni?In conditiile in care acesta in continuare incheie contracte in numele si cu stampila firmei.
Daca va exista vreodata vreo hotarare de lichidare/radiere a firmei din oficiu,data desfiintarii va fi cea a hotararii judecatoresti definitive( cu recurs lichidator,etc)sau data la care au trecut3 ani fara activitate(s-au incheiat in aprielie 2010)
Am patit-o si eu cu-n caine.
Am accidentat masinuta mea,drum intre localitati,caine comunitar, mare , care mergea linistit pe marginea drumului si a sarit direct in fata masinii.Accidentul nu se putea evita.
Cum as putea legal sa repar masina,nu pe banii mei,neavand casco?Pot da in judecata pe cei de la drumuri?