avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate dragomang

Activitate dragomang

-La nivelul asociatiei, este necesara o corelare a sumelor apometrelor din apartamente si factura furnizorului.
-Care este modalitatea de calcul?
-Exista diferente intre factura si suma apometrelor?
-Daca exista aceste diferente, de unde vin ele?
-Exista pierderi in apartamente?= daca exista, aceastea sunt inregistarte de catre apometre, sunt ale dvs deci trebue remediate de catre dvs.
-Daca exista pe reteaua comuna sunt ale tuturor proprietarilor= remediere comuna .
-Daca aceste diferente sunt de alta natura = rezulta ca ceilalti locatari raporteaza un consum mai mic decat cel inregistrat de apometre = furt.
- Remediere = cineva sa verifice corectitudinea citirii apometrelor
la calcularea intretinerii pentru luna decembrie 2012 - s-a constatat o diferenta mare intre suma consumurilor comunicate de catre locatari si factura RADET. Diferenta fiind de aproximativ 17 mc apa calda, respectiv
suma contorilor = 89 mc apa calda -
factura RADET = 106 mc apa calda.
ce modalitati de corectie exista si care este calea legala de urmat de catre asociatia de proprietari.
mentionez ca citirea apometrelor se face de catre fiecare locatar la finalul fiecarei luni.
In perioada aprilie 1982 - noiembrie 1983 am executat stagiul militar obligatoriu. Dupa trecerea in rezerva m-am reincadrat la vechiul loc de munca, iar in septembrie 1996 am incetat activitatea conf. art. 57 al.3 din Legea 14 / 1972, respectiv inscrierea intr-o unitate de invatamant a M.I.
La absolvire am fost incadrat cu gradatia 0.
La incadrare nu trebuia sa mi se acorde gradatia 1 conform perioadei lucrate anterior?
Daca se poate asi dori si actele normative respective.