avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate BloodyRoots

Activitate BloodyRoots

Buna,

in 23.06.2014 eram condamnat la 10 luni inchisoare cu suspendare - termen de incercare 2 ani 10 luni pentru ( conducerea auto sub influenta alcoolului) savarsirea faptei prev. de art. 87 alin. 1 OUG 195/2002 cu aplic. ped. accesorie prev. de art. 71 alin. 5 CP, art. 71 alin. 2 CP, art. 64 alin. 1 lit. a teza II CP, art. 64 alin. 1 lit. b CP.

As vrea sa stiu, dupa cat timp am dreptul de a sustine examenul in vederea obtinerii permisului auto? Legea din care reiese acest aspect.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Asigurare sanatate
Buna,

Prezint urmatoarea situatie in care ma aflu. Sunt angajat. Un membru de gradul I din familie se afla in spital si nu are asigurare de sanatate. Membrul familiei poate beneficia cumva de pe urma asigurarii mele? Adica il pot adopta ca si coasigurat? In ce conditii si mai ales care este procedura birocratica? Ce documente trebuie sa cer, de unde, unde sa le duc etc?

Multumiri anticipate
Buna, apelez la bunavointa dvs cu urmatoarea problema: vreau sa stiu toti pasii necesari cumpararii unui apartament. Eu fiind cumparatorul, ce acte trebui sa-i cer vanzatorului, unde si cand platesc banii, cine plateste impozitul tranzactiei, valabilitatea extrasului de carte funciara, detalii despre necesitatea unui precontract si cat de sigur e s.a.m.d. Fiind pt prima data in postura cumpararii unui apartament, incerc sa obtin cat mai multe detalii si sfaturi cu privire la potentiale probleme care pot aparea sau cautiunile pe care le prevede o astfel de tranzactie. Multumiri anticipate !