avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1594 soluții astăzi
Forum Activitate floricamaria

Activitate floricamaria

sotul meu a parasit domiciliul conjugal desi stia ca sunt insarcinata , pentru ca nu voia sa aiba un copil; imediat a depus actele de divort ; daca la data la care avem termen voi fi insarcinata in 7 luni, pot amana procesul ,pe motive de iminenta de nastere prematura ,pana dupa nastere ?; dupa nastere voi obtine custodia copilului, el nu va vrea sa viziteze copilul, dar va trebui sa plateasca pensie alimentara; mama lui ce drepturi va avea asupra copilului? pot face ceva sa o impiedic sa vada copilul ? ea va dori sa il vada, desi de cand a aflat ca sunt insarcinata nu mi-a acordat suportul moral de care aveam nevoie si nici nu s-a interesat de evolutia sarcinii; practic ea nici nu stie cate saptamani de sarcina am in prezent, ce sex are copilul si daca copilul se dezvolta normal, cu alte cuvinte asteapta sa se nasca si apoi sa treaca la atac; nu as vrea sa aiba o influenta proasta asupra copilului si sa-i faca rau ; ea nu a stiut sa-si educe baiatul si nu vreau sa incerce sa se bage in educatia copilului meu; sunt convinsa ca vizitele ei nu-i vor face decat rau copilului; cum as putea sa-mi apar copilul de o asemenea bunica ?
Răspuns la discuția motiv de divort
da, el a plecat la mama lui pt o perioada, pe motiv ca se mai gandeste, dar dupa o luna a depus cererea de divort prin care ma acuza pe mine de lucrurile de care tocmai el se face vinovat
Răspuns la discuția motiv de divort
da, el a plecat la mama lui pt o perioada, pe motiv ca se mai gandeste, dar dupa o luna a depus cererea de divort prin care ma acuza pe mine de lucrurile de care tocmai el se face vinovat
daca la divort cer pensie alimentara, pot cere si interdictia sotului de a vizita copilul pe motiv ca nu il intereseaza copilul ; stam separati de cand eram insarcinata in 3 saptamani si nu s-a interesat deloc de cum decurge sarcina si nici nu a vazut copilul de cand s-a nascut
Discuție motiv de divort
sotul meu prezinta dezinteres pt viata de familie, in loc sa isi petreaca mai mult timp cu mine ,el se intalneste cu prietenii si joaca carti, desi eu nu sunt de acord; nu ma ajuta la facut curatenie in casa, prefera sa manance acasa la mama lui in loc sa ma ajute sa facem mancare impreuna sau sa faca el de mancare cand ajunge acasa cu cateva ore mai devreme decat mine de la servici; .pana cand ajung de la servici se uita la televizor sau joaca jocuri pe calculator, asteptand sa ii fac eu de mancare cand ajung acasa;daca il pun la treaba , prefera sa stea la mama lui pt ca ea il lasa sa faca ce vrea;prefera sa joace jocuri pe calculator in loc sa iasa cu mine la plimbare; in acest caz se poate cere divortul din vina exclusiva a lui si am sanse de castig ?
sotul meu a cerut divortul din vina exclusiva a mea, invocand ca dormim in camere separate; dar omis sa spuna ca sforaie fff. tare , ca nu suporta sa fie inghiontit in timp ce sforaie ,iar eu nu ma pot odihni deloc; sforaitul nu e motiv de divort ?el sforaie continuu in timp ce doarme, fara sa se opreasca pana cand se trezeste