avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate Dana Dinu

Activitate Dana Dinu

Răspuns la discuția Succesiune nefacuta din 1927
- extras registrul agricol 1986-1990 si registrul posesorilor 1990 pentru fila de rol aferenta imobilului (de la primarie);


Kyandra, poti sa imi spui, te rog, in cazul unui teren situat in Sectorul 3, Bucuresti, unde ma adresez? la Primaria Mun. Bucuresti sau Primaria Sectorului 3 ?
Totodata, pentru a solicita o adeverinta din care sa reiasa bunurile aflate in evidentele primariei pe numele bunicului ( decedat) , unde ma adresez ? la Primaria Mun. Bucuresti sau Primaria Sectorului 3 ?
Am urmatoarea situatie :
Familia mea (bunica si bunicul) detine un imobil ( teren+constructie) inca din 1960 insa fara acte de proprietate. Terenul a fost cumparat de la un samsar de terenuri , iar chitanta nu mai este de gasit . In anul 1974 bunicul a decedat, bunica si mama mea fiind singurele mostenitoare. In anul 1980, bunica s-a mutat intr-o garsoniera, iar pe terenul in cauza au ramas mama si tata pana in anul 1986, precum si o cunostiinta caruia bunica i-a inchiriat (verbal)camera in care statea ea inainte de a se muta. Chiriasul insa, i-a cerut bunicii sa-i semneze un angajament (pe o foaie in alb) ca va fi lasat sa stea in continuare pe teren. Acesta, folosindu-se de foaia semnata de bunica, a intocmit o chitanta prin care bunica se angaja sa-i vanda terenul.....
In 1986 mama si tata s-au mutat intr-un apartament dat de catre intreprindere si cumparat in rate ulterior, ramanand in imobilul mentionat anterior doar chiriasul.
Dupa ce parintii mei s-au mutat, chiriasul a vandut la randul lui, tot printr-o chitanta de mana, altcuiva, si terenul ulterior s-a mai vandut in acest fel, pana cand in 1992 s-a vandut unei familii care ne-a dat in judecata in 2002, cerand sa se constate uzucapiunea de 30 ani prin jonctiunea posesiilor. Ai mei au depuso cerere reconventionala prin care au aratat ca au achitat impozitele si taxele pentru imobil, fiind inxscrisi pe rolul Administratiri financiare din 1960 si pana in prezent, din evidentele cadastrale reiese ca imobilul se afla in proprietatea bunicii si mamei, in calitate de mostenitoare ale bunicului (conform certificatului de mostenitor din 1991), precum si alte inscrisuri...
In cele din urma, la ultimul termen de judecata , au renuntat la cererea initiala, instanta mentionand in incheiere, ca paratii -reclamanti (bunica si mama) au dechisa calea pentru actiunea in realizare pentru valorificarea pretentiilor ...

Pot sa deschid o astfel de actiune si sa obtin o hotarare judecatoreasca prin care sa se atribuie dreptul de proprietate asupra imobilului familiei mele ?

Mentionez ca mama s-a adresat de-a lungul timpului primariei mun. Bucuresti, si primariei de sector, s-au facut adrese la ANCPI, Arhivele Statului, etc... , iar raspunsul acestora a fost urmatorul : in evidentele noastre, terenul este proprietate particulara, iar proprietari sunt X (bunica) si Y ( mama) ...
Răspuns la discuția Cadastru si intabulare
Multumesc frumos pentru raspuns.
Am citit art. 22 din Legea 7 / 1996 insa ma nedumireste :
Art. 22
Inscrierea unui drept se poate efectua numai:
a) impotriva aceluia care, la inregistrarea cererii sale, era inscris ca titular al dreptului asupra caruia inscrierea urmeaza sa fie facuta;
b) impotriva aceluia care, inainte de a fi inscris, si-a grevat dreptul, daca amandoua inscrierile se cer deodata.


Am citit legea, insa am indoieli cu privire la inscrierea dreptului de proprietate in baza Certificatului de mostenitor intrucat in cazul certificatelor de mosteniitor se cer actele ce au precedat certificatului.....
Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea :
Bunicul meu a detinut (fara acte) un teren situat in sectorul 3. Ulterior decesului bunicului meu, bunica si mama au mostenit terenul respectiv in baza unui Certificat de mostenitor intocmit in anul 1991 la Notariatul de Stat, in care notarul a specificat ca terenul a fost detinut de catre defunct fara a detine acte....
Pot sa solicit Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara intabularea dreptului de proprietate in baza Certificatului de mostenitor ?? Mama mea plateste in continuare impozit pentru acest teren si se afla in calitate de proprietar al terenului, pe rolul Admin. Financiare sect 3 .

Date fiind cele mai sus relatate , pot solicita intabularea dreptului de proprietate asupra terenului, avand la baza cererii Certificatul de mostenitor ??

Va multumesc mult pentru raspunsurile acordate.