avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru si intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru si intabulare

Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea :
Bunicul meu a detinut (fara acte) un teren situat in sectorul 3. Ulterior decesului bunicului meu, bunica si mama au mostenit terenul respectiv in baza unui Certificat de mostenitor intocmit in anul 1991 la Notariatul de Stat, in care notarul a specificat ca terenul a fost detinut de catre defunct fara a detine acte....
Pot sa solicit Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara intabularea dreptului de proprietate in baza Certificatului de mostenitor ?? Mama mea plateste in continuare impozit pentru acest teren si se afla in calitate de proprietar al terenului, pe rolul Admin. Financiare sect 3 .

Date fiind cele mai sus relatate , pot solicita intabularea dreptului de proprietate asupra terenului, avand la baza cererii Certificatul de mostenitor ??

Va multumesc mult pentru raspunsurile acordate.
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 20:01, 20 Octombrie 2010
In temeiul art 22 din L nr 7/1996,puteti solicita la OCPI notarea dreptului de proprietate anexand la cerere actele doveditoare si taxele aferente
Ultima modificare: Miercuri, 20 Octombrie 2010
ynocentta, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns.
Am citit art. 22 din Legea 7 / 1996 insa ma nedumireste :
Art. 22
Inscrierea unui drept se poate efectua numai:
a) impotriva aceluia care, la inregistrarea cererii sale, era inscris ca titular al dreptului asupra caruia inscrierea urmeaza sa fie facuta;
b) impotriva aceluia care, inainte de a fi inscris, si-a grevat dreptul, daca amandoua inscrierile se cer deodata.


Am citit legea, insa am indoieli cu privire la inscrierea dreptului de proprietate in baza Certificatului de mostenitor intrucat in cazul certificatelor de mosteniitor se cer actele ce au precedat certificatului.....
...recentele modificari ale legii prevad posibilitatea inscrierii,in cazul in care proprietarul nu este identificat,dar exista posesor,inscrierea posesiei asupra imobilului...og 64/2010 :14. Dupa articolul 11 se introduc trei noi articole, articolele 11^1, 11^2 si 11^3, cu urmatorul cuprins:
"Art. 11^1
(1) In cazul in care proprietarul nu este identificat, dar exista posesor, inscrierea posesiei asupra imobilelor se face in baza urmatoarelor documente:
a) declaratia autentica a celui in cauza sau, la nivelul comunelor unde nu functioneaza birouri ale notarilor publici, declaratia celui in cauza, cu legalizarea semnaturii facuta de catre secretarul comunei;
b) certificatul prin care se atesta ca imobilul este inregistrat in registrul agricol, precum si in evidentele fiscale, eliberat de primarul unitatii administrativ-teritoriale;
c) certificatul de atestare fiscala privind impozite, taxe locale si alte venituri ale bugetului local.
(2) Pentru imobilele ai caror proprietari sau posesori nu pot fi identificati cu ocazia efectuarii din oficiu a lucrarilor de cadastru se vor deschide carti funciare cu mentiunea «proprietar neidentificat». In acest caz, dreptul de proprietate va putea fi intabulat ulterior, la cerere, in baza unei documentatii care va cuprinde:
a) identificarea imobilului in planul cadastral, in scopul de a certifica faptul ca imobilul din actul de proprietate corespunde cu cel din plan;
b) actul care atesta dreptul de proprietate;
c) certificatul prin care se atesta ca imobilul este inregistrat in registrul agricol, precum si in evidentele fiscale, eliberat de primarul unitatii administrativ-teritoriale unde este amplasat acest imobil....
mama dvs poate solicita inscrierea in cartea funciara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu stiu cum sa fac o intabulare!va rog,ajutati-ma! adrian_h adrian_h Buna seara!Zilele trecute,am facut succesiunea dupa bunica mea,procedura prin care eu am cules intreaga mostenire,datorita faptului ca mama mea a renuntat la ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil popcrys77 popcrys77 Care sunt pasii care trebuie urmati pentru vanzarea unui imobil construit de mine, cu autorizatie de construire, imobilul aflandu-se pe un teren pentru care nu ... (vezi toată discuția)
Inscriere teren cartea funciara vape vape Buna ziua, Am mostenit (impreuna cu mama si sora) de la bunica mea un teren intravilan in Bucuresti, teren fara constructii pe el. Terenul a fost cumparat in ... (vezi toată discuția)