avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate mmaria

Activitate mmaria

Discuție Declaratia 392
Buna ziua,
In anul 2020 se depune sau nu aceasta declaratia 392? Nu am vazut nicio mentiune sau discutie cu privire la aceasta declaratie.
Multumesc!
Răspuns la discuția Scrisoarea MMPS nr. 382 din 2000
Am gasit!!! Multumesc mult!
o seara frumoasa!
Buna ziua,
Am nevoie urgenta de Scrisoarea MMPS nr. 382 din 2000. Puteti va rog sa imi spuneti cum as putea sa o gasesc?
Va multumesc mult!
1.da, in pontajul lunii iulie figureaza in co, inclusiv in perioada in care in decizie se mentioneaza ca are CIM suspendat
2.indemnizatia intra in salariul lunii iulie
3.nu se face nicio mentiune in decizie cu privire la co
4.nuu, niste generalitati de genul nu a respectat fisa postului, regulamentul intern si ccm fara sa fie mentionate concret faptele
Un director, prin presiuni efectuate asupra lui a fost fortat sa formuleze cerere de incetare a CIM prin acordul partilor la o anumita data. Pana la data respectiva, a predat gestiunea practic si a intrat in concediu de odihna. Pana la expirarea perioadei de concediu de odihna a primit o decizie de suspendare a CIM si un convocator pentru efectuatea cercetarii disciplinare pentru o data ulterioara datei la care urma sa inceteze contractul ca urmare a cererii aprobate. Considerati ca aceasta decizie de suspendare si cercetare disciplinara este legala?
Va multumesc mult
Am citat exact din decizie si chiar am remarcat si eu neconcordanta cu textul de lege.
Considerati ca poate obtine anularea deciziei in instanta si sa poata benefica de somaj intrucat nu are absolut niciun fel de venit?
Buna ziua,
Am o ruda care a fost pensionata pentru invaliditate de munca incepand cu februarie 2011 si pana la 01 martie 2012 cand Institutul National de Expertiza Medicala a considerat ca este apt de munca si s-a decis depensionarea. Anterior pensionarii a fost in concediu medical 6 luni. A depus dosarul pentru acordarea somajului insa a primit o decizie de respingere a dreptului la indemnizatia de somaj pe motiv:"neconf. art.34,lit.b/LG76/2002"
Considerati ca decizia AJOFM este intemeiata sau are sanse in cazul contestarii in justitie?
Va multumesc!
Buna seara,
o cunostinta a fost pensionata pentru invaliditate in februarie 2011 iar acum in urma expertizarii i-a fost anulata decizia de pensinare
daca se poate sa imi raspundeti la doua intrebari:
1. poate sa beneficieze de somaj?
2. poate sa ceara reintegrarea in functia avuta anterior pensionarii sau in alta functie la fostul angajator?
multumesc
Buna seara,
avand in vedere prevederile legii 50/1991 art.3, lit.h, pentru firma, benereul sau reclama amplasata pe magazinul proprietate privata sau pe imobilul proprietate privata, trebuie sa obtin in prealabil certificat de urbanism si implicit autorizatie de constructie, aceasta avand in vedere ca in lege se prevede "situate pe caile si spatiile publice"?
da, am strans documentatia pentru autorizatia de demolare insa am vrut sa fiu sigura ca imi este absolut necesar raportul de evaluare sau am facut greseala sa iau legatura cu un evaluator si sa imi intocmeasca raportul care sa nu imi fie necesar si sa fi platit degeaba acest raport. Multumesc mult pentru raspunsuri imi sunt foarte folositoare.