avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1309 soluții astăzi
Forum Activitate emilia1990@yahoo.com

Activitate emilia1990@yahoo.com

Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
va multumesc pentru raspuns insa ea nu intelege de ce ia scris inscrierea cu caracter nedefinitiv a prezentei transmisiuni in cartea funciara,nedefinitiv inseamna ca nu o va trece definitiv in cartea funciara?pentru ca ia spus sa vina peste 2 saptamani sa ia intabularea sau cva de genul dar ea este speriata pentru ca nu stie ce inseamna fraza mentionata ,va multumesc
buna seara va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns,prietena mea a cumparat o locuinta cu banii cash contractul de vanzare cumparare arata ca toate celelalte contracte obisnuite numai ca in el exista o fraza care nu intelege ce inseamna cum ar fi:notarul se obliga sa faca inscrierea in cartea funciara cu titlu nedefinitivat sau nedefinitiv ,reglementate de legea7/1996 modificata,ce inseamna asta cum adica nedefinitiv sau nedefinitivat adica ea nu este proprietara pe deplin?va multumesc
Buna seara!imi puteti spune si mie cum se pot recupera bani din urma la o pensie alimentara,hotararea este investita cu titlu executoriu dar societatea care trebuie sa faca poprirea pentru pensia de intretinere refuza sa opreasca si bani din urma care se cuvin din momentu depunerii cererii de chemare in judecata a paratului,ei opresc pensia dar nu vor sa opreasca si acei bani din urma deoarece au zis ca este vorba de cateva luni iar suma este mare si ei nu vor sa lase angajayul fara bani au spus ca nui intereseaza ca are de dat pensie de intretinere.Ce se poate face,daca se merge la un executor cu acea hotarare investita cu formula executorie se pot recupera toti bani din urma,toti bani o data ca sa se ajunga cu pensia la zi.Va multumesc!
am si eu o intrebare,imi puteti spune si mie cum se inchide un cont de credit bancar deoarece sa ajuns la poprire un executor face poprire la acel credit daca se achita unde trebuie mers pentru a se inchide acel cont la banca sau la executor cine face inchiderea,cui se adreseza ?va multumesc
Răspuns la discuția buna ziua
si unde se plateste aceasta taxa de timbru?si am inteles ca trebuie atasta si chitanta ca am platit taxa,dar nu trebuie legalizata inainte hotararea?si dupa acea cum se procedeaza ma duc eu dupa ea dupa ce o investeste si in cat timp o investeste,?
Discuție buna ziua
am si eu o intrebare ca sa investesti o hotarare judecatoreasca trebuie intai sa legalizezi hotararea respectiva si dupaia sa o depui pentru investire?si trebuie sa mergi personal deoarece eu nu pot merge decat seara iar la ora aia numai este nimeni daca trimit pe altcineva in locul meu imi primeste actele,si ce acte sunt necesare pentru investire,va multumesc
am si eu o intrebare;eu primesc o pensie alimentara de la tata el lucreaza la aeroclubul romaniei iar cei de la contabilitate care se ocupa cu oprirea pensiei nu vor sa puna in aplicare hotararea judecatoareasca pe care o am de a pune in aplicare sa-mi dea din urma toti bani de la data introducerii actiunii mele in judecata pt plata pensiei alimentare,am luat legatura cu ei si au zis ca nu vor ei sa puna in aplicare hot. ca nu am ce sa le fac,intrebarea mea este daca am ce sa le fac cui ma adresez pt eu vreau sami recuperez bani din urma din moment ce este o hot jud.,va rog daca imi poate spune si mie cineva ce sa fac cui sa ma adresez.Va multumesc!