Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... buna ziua
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

buna ziua

am si eu o intrebare ca sa investesti o hotarare judecatoreasca trebuie intai sa legalizezi hotararea respectiva si dupaia sa o depui pentru investire?si trebuie sa mergi personal deoarece eu nu pot merge decat seara iar la ora aia numai este nimeni daca trimit pe altcineva in locul meu imi primeste actele,si ce acte sunt necesare pentru investire,va multumesc
pai ,va trebuie o taxa de timbru de 2 lei,pentru aplicarea mentiunii definitive si o taxa de 4 lei pentru investire si 2 timbre judiciare de 0,3 lei..Faceti o cerere si impreuna cu sentinta pe care trebuie sa o investiti o piteti trimite si prin posta.
Mariana D. , Avocat
si unde se plateste aceasta taxa de timbru?si am inteles ca trebuie atasta si chitanta ca am platit taxa,dar nu trebuie legalizata inainte hotararea?si dupa acea cum se procedeaza ma duc eu dupa ea dupa ce o investeste si in cat timp o investeste,?
taxa de timbru se plateste la 'taxe si impozite locale', timbrul judiciar la posta. cu chitanta si cu timbrele, alaturi de o copie xerox dupa hotarare faceti o cerere prin care cereti deodata legalizarea si investirea cu formula executorie.