avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate zal

Activitate zal

Răspuns la discuția Pfa,af,ii
Multumesc.


atticusfortezza a scris:

Da, va puteti inregistra ca Pfa sau I.I. pt. aceasta activitate. Regulile pentru comertul ambulant le stabileste primaria in raza careia urmeaza sa desfasurati activitatea. Primul drum ar trebui sa fie acesta, deoarece de conducerea localitatii depinde daca se poate sau nu, respectiv in ce conditii.
Evident, sa-ti inregistrezi o firma la ora actuala nu reprezinta o dificultate. Nu alergati la Registru, ci intai documentati-va la primarie daca veti primi unda verde de la ei. In orasele mai mari conditiile impuse sunt stricte.

Răspuns la discuția Pfa,af,ii
Inca nu sunt decis ce afacere as putea initia,prima idee era cea cu magazinul ambulant,totusi ma gandeam si la un "restaurant" gen fast food dar tot ambulant.aici ma cred ca intervin alte regulii deoarece daca scot un gratar intr o piata( nu cele cu fructe si lkegume)in care lumea iese la plimbare,atunci sunt alte reguli,nu?pt acest gen de activitate pot face pfa?in principiu m ar interesa ce autirizatii sunt necesare.va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pfa,af,ii
Multumesc.

atticusfortezza a scris:

In opinia mea, PFA sau I.I. ar fi potrivita pentru activitatea mentionata. Contrar afirmatiei citite mai sus, functionarii de la Registrl Comertului nu sunt in masura sa va consilieze legat de forma/tipul de firma potrivit(a), deoarece nu au cunostinte in domeniu si nu este de competenta lor.
Daca alegeti sa desfasurati activitatea prin PFA sau intreprindere individuala, activitatea dvs. se poate incadra la cele care se pot impozita pe baza de norma de venit, ceea ce (daca afacerea merge!) ar insemna tinerea unei evidente simplificate.
Totusi, va sfatuiesc sa apelati la un consultant fiscal, care va va lamuri si doar dupa ce obtineti toate informatiile legate de aceste aspecte sa demarati procedura de inregistrare/autorizare.

Răspuns la discuția Pfa,af,ii
Va multumesc


bestlegis a scris:

Va rog sa accesati urmatorul link:
[ link extern ]
Succes !

Discuție Pfa,af,ii
Buna seara,va rog sa ma sfatuiti ce este mai convenabil(pfa,afi,ii)pentru un magazin ambulant cu legume si fructe si care sunt pasii de urmat.va multumesc.
va multumesc pentru sfaturi,sper sa se rezolve totul pe cale pasnica desi cred ca va fi foarte greu datorita fostului sot.dnasimonaoprica o intrebare spuneati ca executarea silita s-a facut pana in 15.02.2013,acum nu se mai face?au introdus alta lege?
Răspuns la discuția retinerea corespondentei
Am inteles,va multumesc,o singura intrebare daca imi permiteti: Dvs sunteti avocat?pentru ca as dori daca puteti sa imi dati cateva sfaturi
Răspuns la discuția retinerea corespondentei
am inteles,va trebui la arhiva judecatoriei sa cer o copie pe care sa o si legalizez nu?oricum nu mai am ce face asta e o eroare a cui nu stiu,deoarece eu am depus la dosar in timpul procesului o copie dupa buletin cu noua adresa,ei au trimis tot la veche adresa,el a oprit-o intentionat,acum eu va trebui sa umblu dupa ea doar sa o am ca si un act dovedit-o atat iar el a facut cum a vrut si de data asta...eu va multumesc ptr raspunsuri.
deja sunt distrusa plang continuu,nu stiu incotro sa o mai iau..va multumesc ptr sfaturi si incurajari
Răspuns la discuția retinerea corespondentei
ca sa primesc acea hotarare trebuie sa apelez in instanta?mai am o intrebare:fostul sot nu poate fi pedepsit in nici un fel ca ascuns voit acest act si nici in momentul de fata nu mi-la dat?