avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate logicplayer

Activitate logicplayer

Pentru nestiutori asa este.
1.Guvernul ne obliga sa cotizam fara a beneficia de nici un serviciu si de a spori astfel capitalul firmelor de asigurari.In cazul meu nu voi beneficia de aceasta polita nicie nici urmasii urmasilor mei!!!!!!
2.Din cite stiu sunt obligat sa platesc daca beneficiez de prestatia unui serviciu !UNDE ESTE PRESTATIA?
3.In caz de vre-un eveniment nedorit si sa consideram ca este cuprins in asigurare(multe nu sint!) despagubirea este minora ca valoare
4. Ca un cetatean ce doresc sa contribui cit mai eficace la sprirea PIB ului mai bine platesc amenzi decit sa ma ia de fraier oricare destept din tara!
In rest faceti cum credeti.....
INTREBARE!
Cum se poate preveni situatia astfel incit parintii respectivi sa nu poata face pe ascuns de copii ,astfel de imparteli ...indiferent de scopul urmarit.

Răspuns la discuția factura telefon - recuperatori
Buna
Ceva asemanator mi s-a intimplat si mie.
Am fost sunat de o firma de recuperari cum ca niste destepti de la [EDITAT] vor sa recupereze de la mine o datorie de 30 lei de acum 5 ani. ADICA pentru ,,30 de arginti'' astia de la orange se fac de c... pentru ca am in continuare aceleasi numere de telefon,am beneficiat si beneficiez de reduceri de eica si client vechi si totusi au nevoie de maruntis (cred ca ia ajuns criza!)si culmea sunt cu plata la zi a facturilor lor!!!!
Si totusi ...
Eu client serios i-am contactat informindu-i ca nu am primit de la ei nici o factura sau notificare sau somatie.De altfel in 10 ani de relatie cu [EDITAT] foarte rar s-a intimplat sa nu primesc regulat facturile.
Eu degeaba am sustinut ca nu am primit nici o hirtie de la ei ca sa am cunostinta de datoria sustinuta de ei.
Au avut un singur punct de vedere repetat ca o placa defecta in cursul discutiei,,la noi sunt inregistrari ca v-am trimis factura si notificari si pentru ca nu ati platit am instiintat firma de recuperari pentru ca asa e procedaura''
Dar eu de unde sa stiu?????? pentru ca si eu ca firma tai factura pe numele [EDITAT] cu o suma consistenta o trimit normal prin posta (am grija sa nu o primeasca,)apoi le mai trimit o notificare(am grija sa nu o primeasca)si apoi trimit actele la firma de recuperari ca SA MERITE....
DE CE SA PLATESC PENTRU NEGLIJENTA UNUI FUNCTIONAR SAU PENTRU CA NU AM GHICIT CE SUME SA PLATESC????
PRECIZEZ CA SUMA DE CARE SUNT ACUZAT NU ESTE MARE DAR NU MI SE PARE CORECT CUM PROCEDEAZA aceasta banda HOTI caz in care va rog o parere despre cum ar trebui sa procedez pentru binele meu si poate al altora.
cu stima
Răspuns la discuția PROBLEMA APARTINE DE NOTAR?
Buna seara
Logic si ca bun simt asa cred ca notarul s-ar putea deplasa la client in astfel de cazuri.
Am facut solicitare la trei notari si acestia nu au vrut sa accepte ba chiar unul mi-a zis ca il fac sa piarda timpul cu plata mea cu tot .....,CE NU INTELEG?...
Intrebare
Este rea vointa sau nu intra in atributii?
Exista si alternativa?
Buna ziua
Am urmatoarea situatie:
Mama mea doreste sa imi dea imputernicere de reprezentare.Mama este o persoana in virsta ,pensionara,si greu deplasabila fara insotitor.(nu are ).Locuim in orase diferite la distanta mare.
Am apelat la un notar care mi-a spus ca pentru ceea ce solicita mama trebuie sa se prezinte cu actele sale la biroul notarial pentru ca ei nu se deplaseaza la domiciliu.
Asa este?
Sunt alte cai de rezolvare cu conditia ca mama sa nu se deplaseze de la domiciliu?
Răspuns la discuția Taxa Radio
Somatii ,notificatii,platim sau nu platim ?aceasta este intrebarea.
Ce urmari vor fi ?a doua intrebare.
Ce trebuie sa facem sa nu suportam consecinte neplacute? a treia intrebare
si altele...
#-o :((
Răspuns la discuția Taxa Radio
Inteleg nemultumirile logice ,pertinente,ale tuturor .Pentru ca nu au surse de finantare ale bugetului ,guvernul cauta si invoca motive hilare de a nu renunta la ele.Indiferent de ce se spune tot populatia si firmele suporta costurile,dar ar trebui sa avem si noi un cuvint de spus in mod direct pentru fiecare din masurile propuse spre aplicare...
Nu sa ne puna in fata unui fapt implinit si sa ne inchida gura cu div subiecte pe media....
Avem mari posibilitati de a interveni numai in mod organizat.As fi primul care ma inscriu in ORGANIZATIA BUNULUI SIMT ROMANESC.
Pentru acest subiect al forumului (taxa rtv) gasim si o opinie al unui administrator sau consultant in tema cu titlul?
#-o
Răspuns la discuția Taxa Radio
Sunt in aceeasi situatie .Din ceea ce am lecturat concluzionez:
1. Prin Decizia 2102 din 9 aprilie 2009, ICCJ a anulat definitiv taxa radio-TV pentru microintreprinderi, ca urmare a respingerii definitive a recursului formulat de Guvern si de Societatea Romana de Radiodifuziune, in procesul intentat de o firma din Cluj, pentru anularea taxei.
deci cu acea data persoanele juridice care nu detin mijloace tehnice de receptionare a informatiei radio-TV nu vor mai fi obligate sa achite taxa instituita de lege pentru aceste servicii.
2. Guvernul ,prin HG1012/2009, publicată două zile mai târziu în Monitorul Oficial nr. 695, anulează anularea, specificând exceptarea de la plata taxei radio doar a microîntreprinderilor suspendate. iar plata se face pe adresa sediului social
3.Senatul are si el ceva pe masa de lucru...
Deci in mod normal persoanele juridice care nu au platit pina la 9 aprilie 2009
vor trebui sa plateasca
si ar trebui sa plateasca si dupa .....
Dar se naste intrebarea :daca articolele respective erau neconstitutionale la data pronuntarii , logic in aceleasi conditii legea este la fel de neconstitutionala atit inaite cit si dupa acea data si deci s-ar putea ca in instanta sa obtinem o sentinta favorabila ?
Suntem foarte nelamuriti nestiind cum sa procedam in conditiile cind ne ameninta
pentru neplata.Ma poate lamuri cineva CUM AR TREBUI SA PROCEDEZ ?
Pentru cei care platesc abonament la cablu sau alt sistem de receptie:
Oare in acel abonament este reflectata taxa pe care o platesc acele societati la RTV ? Atunci ar insemna ca pe undeva platim taxa RTV de doua ori?