Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PROBLEMA APARTINE DE NOTAR?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PROBLEMA APARTINE DE NOTAR?

Buna ziua
Am urmatoarea situatie:
Mama mea doreste sa imi dea imputernicere de reprezentare.Mama este o persoana in virsta ,pensionara,si greu deplasabila fara insotitor.(nu are ).Locuim in orase diferite la distanta mare.
Am apelat la un notar care mi-a spus ca pentru ceea ce solicita mama trebuie sa se prezinte cu actele sale la biroul notarial pentru ca ei nu se deplaseaza la domiciliu.
Asa este?
Sunt alte cai de rezolvare cu conditia ca mama sa nu se deplaseze de la domiciliu?
Actele notariale se incheie numai in fata notarului, e drept, dar stiam ca notarii (ca si medicii) se pot deplasa la domiciliul clientului, pentru un anumit onorariu. Ati incercat si la un alt notar?
Notarii publici se pot deplasa la domiciliu sau spital / azil etc., exact in situatii ca cea a amamei dvs.
Fireste ca percep onorarii mai mari, dar in mod sigur se deplaseaza la domiciliu.
In orasul unde este mama dvs., incercati sa gasiti un alt notar, care sa faca deplasarea.
Buna seara
Logic si ca bun simt asa cred ca notarul s-ar putea deplasa la client in astfel de cazuri.
Am facut solicitare la trei notari si acestia nu au vrut sa accepte ba chiar unul mi-a zis ca il fac sa piarda timpul cu plata mea cu tot .....,CE NU INTELEG?...
Intrebare
Este rea vointa sau nu intra in atributii?
Exista si alternativa?