avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1467 soluții astăzi
Forum Activitate dyxandra

Activitate dyxandra

Dar Legea 193....privind clauzele abuzive parca spune altceva..ca nu-mi pot da contractul fara acordul meu, altele ca penalitatile sunt aberante..etc...Chiar au putere deplina aceste firme fantoma care cumpara creditele de la banci si apoi vin la executor si din ex.5 lei fac 5000 datorie? Ii creditati cam cu multa dezinvoltura pe acesti hoti. Asa au ajuns sa se sinucida multi oameni cand au vazut sume mai mari decat imprumutul initial dupa 7 ani de plata, ca si-au vazut atacata casa, etc..ar trebui sa dati rezolvari posibile si nu sa inspaimantati si mai mult pe cei disperati! Multumesc..
Multumesc ptr.raspuns, dar nu-mi permit un avocat sa ma reprezinte, dar as fi curioasa cat mi s-ar cere pentru redactarea si enuntarea contestatiei. Ma puteti ajuta? Cu un raspuns. Multumesc frumos!
Buna ziua, Sunt in proces de Contestare executare silita cu ][, respectiv ][, care spune ca a cesionat creditul meu de la ][, dar fara acordul meu sau fara ca eu sa stiu decat cand am primit actele de executare. Am contesta dreptul [] de a=mi cesionat creditul declarat anticipat de [], eu nefiind anuntata de []doar [] punand chipurile o scrsoare cu confirmare de primire intr-0 joi iar luni reprimind-o...persoana negasita acasa...suma creditului anticipat fiind de 6200 roni, iar in urma acestei Confirmari de neprimire, au semna cu [] o Procura pentru a-mi cesiona creditul, [] mergand la ex.jud. si prin demararea executarii silite, suma de 6200 roni, s-a transformat in 24000 ron plus cheltuieli executare silita de 4000 ron.... La judecarea pe fond, judecatorul mi-a cerut sa precizez daca" []invoca exceptia lipsei calitatii procesuale pasive?" /sau active/ si daca [] are dreptul sa ma execute silit, ei neluand legatura cu mine niciodata...Nu e vorba de clauze abuzive? Mentionez ca de 4 luni mi se face poprire pe salariu ptr.plata acestui credit, insa o suma infima, din cauza salariului meu actual f.f.mic, respectiv 400 ron...eu cand am facut creditul fiind PFA, iar actualmente am un salariu de400 ron...Au dreptul sa-mi atace casa? Casa fiind in devalmasie cu sotia si avand si o fiica de 23.ani...Cum pot afla sau invoca exceptia [] a lipsei calitatii procesuale pasive sau active? Ii chem in judecata pe[], saum cum?? Va multumesc anticipat ptr/raspunsuri..:))
Multumesc frumos ada am sa fac!=D>
Multumesc ptr.raspuns! QAtunci de ce nu au pus sechestru pe masina?Fiindca singura posibilitate a lor era masina, dar au evitat s/o sechestreze, ramanand la varianta CASA! Preferam sechestru pe masina decat pe casa!Si dupa ce platsc debitul, penalitatile cand tebuia sa le platesc? As vrea o intrevedere privata si un eventual proces...............Lasati/mi o varianat de a discuta mai mult despre acest asp-ect..
Buna.Poate ma ajuta cineva:(.Sotul meu a fost pfa Taxi pana anul trecut in august,cand a renuntat laLicenta/deci pfa/ nemaiputand plati impozitele de 80 mil.+ penalitatile de 70 mil.la acea data, penalitati care decurg in continuare. In schimb, sechestrul asigurator s/a facut pe partea lui din Casa comuna, si nu pe masina care era pe numele lui si care acoperea la data respectiva datoriile. Ce sa facem ca sa putem opri penalitatile care curg in continuare/neavand posibilitatea deocamdata sa platim cei 80 mil./, sotul la ora actuala fiind angajat la o firma de taxi cu 8 mil./luna?!!:(Mi s/a sugerat sa divortam la Notar si sa facem partajul TOTUL in favoarea mea/de fapt eu avand un apartament inainte de casatorie dar l/am trecut si pe el /!!Este o solutie? Si ce sa facem ca sa scapam de secestrul asigurator pe casa?? Din cauza penalitatilor care CURG, masina care trebuia sa/i INDESTULEZE la data de aug.2010 suma datorata, acum aproape nu mai este valabila. Poate cineva sa ne AJUTE??#-o Multumesc anticipat;=D>
da ,a repetat aceste lucuri in prezenta,Presedintelui, administratorului, viceresedintelui, in plina sedinta de comitet/ sotul meu facind parte din comitetul executiv/, iar acestia mi/au zis sa/l las in pace ca este nebun. Nu este nebun dar ii prinde bine sa faca pe nebunul. Multumesc frumos.
multumesc mult legally, mai m/am linistit pitin, sotului i/am spus despre furt si restul, sar am incercat sa/l ton la distanta de vecin ca sa nu reactioneze brtutal. As vrea sa stiu daca/l pot da in judecata ptr.calomnie, defaimare si amenintare, mai ales ca am mlti martori care l/au auzit ce spune despre mine.Multumesc mult.
plingerea am depus/o in urma cu 2 luni, tentativa de viol a avut loc in urma cu 2 luni in incinta uscatoriei care este linga usa mea/si amenintarile la fel/.In ziua in care M/a bagat in casa, da bausem, era 23 aprilie, fusesem la ziua nepotului meu Gheorghe, dar de aici pina la defaimare si calomnie, repetind mereu aceeasi placa, ce sa spun. Este sau nu defaimare?Si apoi putea f. bine sa cheme salvarea si nu sa ma bage in casa si sa ma lase fara ajutor ca el a CONSTATAT ca ERAM BEATA. El imi cunostea starea matewriala si cred ca a facut/o intentionat/de nu a chemat salvarea sau pe altcineva in ajutor/ ca sa poata cauta in voie prin casa. Usa era deschisa, stia programul sotului, deci putea actiona on voie.
Am 50 de ani, fac o fac.de istorie+pedagogie pentru a deveni profesor, urmeaza la anul sa dau 2 licente, dar cred ca o sa clachez psihic din cauza unui vecin.Acum 3 ani am avut o cadere de tensiune brusca si am iesit in fata usii sa cer ajutor.Vecinul meu de usa cu un alt vecin batrin,m/au bagt in casa dar n/au chemat ambulanta sau pe oricine putea sa/mi dea ajutor, sub pretextul ca ERAM BEATA. Cind a venit sotul meu peste 4-5 ore, a chemat dr.de familie care m/a adus la viata, deoarece aveam tensiunea 7. Am constata a 2/a zi lipsa a 1000 $ din casa, o suma in lei/modica/ si a lantisorului de la git.Peste 3 zile urma sa plec la munca in strainatate, asa ca nu i/am mai spus sotului de furt, fiindca nu stiam ce se intimplase cu adevarat. Dupa 2 ani de zile, Vecinul care acum ma hartuieste psihic i/a spus sotului meu ca sunt o betiva ca el m/a dus cu PRESUL in casa. Atunci am realizat cine fusese in casa noastra, cine furase banii si aurul si ca acesta nu anuntase pe nimeni de ceea ce se intimplase atunci cu mine.Am incercat sa aflu detalii de la vecinul batrin, pe care Hotul l/a dat ca MARTOR, dar acesta a spus ca nu/si aduce aminte NIMIC. Am depus plingere la politie/mai ales ca INDIVIDUL ma ameninta cu violul si cu moartea daca nu TAC, cpntinua sa ma denigreze prin vecini ca M/A DUS CU PRESUL IN CASA, si nu stiu cum sa mai reactionez, ma inchid in casa si nu stiu ce sa fac.Am vrut sa ma sinucid de rusine, dar D.zeu a vrut altceva cu mine. La politie n/am spus de furt crezind ca acesta va aprecia GESTUL, dar din contra a inceput sa ma denigreze si mai mult/cu martori/si sa/mi spuna ca ma bate cu politia de fata. CE SA FAC? AJUTATI-MA, VA ROG! De la Politie am primit ca INDIVIDUL este cercetat pentru AMENINTARE si TENTATIVA de viol, dar vreau sa stiu daca sa/mi schimb declaratie sa spun de FURT sa nu ma ajuta la nimic? Va multumesc anticipat.