avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate skorpyonull

Activitate skorpyonull

Sunt chemat (firma)in judecata intr-un dosar in calitate de tert poprit dosar in care se cere validarea popririi. In fapt am fost somat de executor in luna iulie 2013 pentru a popri salariul unui angajat care este debitor in acest dosar insa nu m-am conformat. Intrebarea este daca se poate valida poprirea mai ales ca debitorul nu mai lucreaza la mine de la inceputul anului?. Daca se valideaza poprirea voi fi executat(firma) pentru toata suma datorata de acesta (12000ron), sau doar pentru sumele pe care nu le-am poprit pana a plecat debitorul???
Va rog daca pote sa-mi spuna cineva daca,ordinul prefectului care tine loc si de act de proprietate (art.23 legea 18/91) poate fi contestat si daca este o perioada anume din momentul emiterii in care poate fi contestat. Din cate stiu un act administrativ poate fi contestat in maxim 6 luni de la emitere,Multumesc
AS VREA SA AFLU IN CE CONDITII SI IN CAT TIMP SE POATE ATACA UN ORDIN AL PREFECTULUI EMIS CONF.ART,23.
Discuție intervenient
Exista vreo varianta pentru a intra intr-un proces ca intervenient in situatia in care deja s-a facut recurs?
multumesc
Caut un avocat bun in Dej jud.Cluj. Am o factura de transport (1408 ron)de incasat si vreau sa actionez in instanta.Acelas lucru si la Oradea
Am de incasat de la o firma o suma,si pe alta partea am de plata la o alta firma o suma aproape egala. am cazut de acord ca firma unde am de plata sa incaseze direct de la firma de undeam de incasat. ce hartii trebuie sa facem sa stingem datoriile?
Cum se poate contesta o executare silita?
Poate cineva sa mi spuna daca se mai poate recupera taxa de prima inmatriculare din 2008.
Stie cineva cum pot afla la ce medic de familie a fost o anumita persoana?
persoana este decedata de 3ani . am cert.deces.
Discuție posesie
In anul 2008 am cumparat de la unqiul si tatal meu drepturile litigioase din dosarul in care se dezbate succesiunea dupa bunicul meu si iesirea din indiviziune deoarece si bunica este decedata.In dosar unchiul meu detine un certificat de mostenitor de la bunica mea care a murit prima si o mica parte de la bunicul,iar tata doar o mica parte de la bunicul.Imobilele de impartit sunt niste terenuri in calarasi si o curte 1187mp in popesti-leordeni.In curte mai locuiesc un alt unchi si o matuse care impreuna ar avea 480mp.Din restul de curte am si eu 150m partea bunicii,180m partea de la bunicu (unchiu si tata).total 330m.In momentul de fata sunt impiedicat de matusa mea sa intru in curte poarta fiind incuiata tot timpul,iar aceasta a reusit sa suspende procesul deschizand alt proces.numai pentru tergiversare,Ce pot sa fac in acest caz pentru a-mi folosi dreptul in acea curte.Ma refer din punct de vedere legal.Cu forta nu vreau sa intru de frica sa nu degeneram.Mentionez ca am relatat cazul in mare,