Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stingere datorii intre firme
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stingere datorii intre firme

Am de incasat de la o firma o suma,si pe alta partea am de plata la o alta firma o suma aproape egala. am cazut de acord ca firma unde am de plata sa incaseze direct de la firma de undeam de incasat. ce hartii trebuie sa facem sa stingem datoriile?
Puteti face o cesiune de creanta. Adica dvs cedati creditorului dvs suma pe care o aveti de incasat de la debitorul dvs.
Vorbiti cu contabilul sa va intocmeasca actele necesare de compensare a datoriilor.