Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general stingerea datoriei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

stingerea datoriei

Buna ziua! S-a incheiat un contract de cesiune creanta, iar datoria firmei A a fost preluata de catre o alta firma. As dori sa stiu daca eu ca si debitor cedat imi pot stinge datoria pe baza contractului de cesiune creanta, sau trebuie sa insist sa primesc o factura de storno.
Va platiti debitul direct catre noul creditor pe baza contractului de cesiune de creanta.
Buna ziua,

Prin cesiunea de creanta se poate inlocui doar creditorul. Daca dumneavoastra aveti un debit si o alta societatea a devenit debitor in locul dumneavoastra contractul pe care trebuia sa-l semnati este contractul de novatie. Acest contract trebuie sa aiba trei parti. Creditorul debitor cedat - societatea dvs si debitor delegat - noul debitor cel ce preia dataoria dvs. In contabilitate ve-ti inchide facturile ce apar neachitate cu contractul de novatie.

Succes,