avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate dolar

Activitate dolar

Răspuns la discuția articolul 260
am mintit intrun dosar de vatamare corporala,eu am spus ca invinuitul nu a lovit,iar invinuitul a spus ca a lovit,era un balamuc total,deci am declarat aiurea fata de cel de care il apar,imi mentin declaratia?s-au o retrag pana sa ajunga la procuror?mai precis nu ni sa potrivit declaratiile,ce pot face? multumesc frumos!
Răspuns la discuția articolul 260
pentru marturie mincinoasa!
Discuție articolul 260
am facut o marturie mincinoasa,a inceput urmarirea penala impotriva mea,dar nu a ajuns dosarul la procuror, este la politie,imi pot retracta marturia?spuneti-mi va rog!ionut
Discuție art 260
am avut o altercatie cu sora mea,am dosar penal de vatamare corporala pt o vanataie,ea are 2 martori,iar eu 3 martori,pe mine ma audiat,iar eu am zis ca m-am aparat sa nu-mi dea cu plasa in cap,cu care ma lovea ,iar martorii mei ma tragea sa nu mai dea in mine,iar martori ei era tot langa ea ,a fost un haos,ea a iesit vanata,am fost la politie sa dau declaratie,i-am spus ca m-am aparat cu mainile,sa nu mai dea,si ca poate am lovit tot ca sa ma apar,martorii mei au declarat ca eu nu, am dat deloc in ea,toti trei asta a spus,pe doi dintre ei care era langa mine,care ne despartea pe mine si pe sormea,le-a facut dosar de marturie mincinoasa,iar celuilalt care era la 10 metri nu ia facut,asta este marturie mincinoasa? ce se poate intampla cu ei? ce trebuie sa facem?va multumesc!astept raspuns va roooooooog! IONUT
acum 2 luni sora mea a venit pe la mama,eu cu mama nu vorbesc,ajungand acasa,a inceput sa ma injure iar cand am trecut pe langa ea sa repezit la mine inpreuna cu mama si ma altoit cu o plasa in care avea un borcan si o umbrela,eu fiind cu finul meu,in acea invalmaseala ea sa lovit la picior,probabil de genuchiul meu,creind ui o vanataie,eu m-am retras impreuna cu finul meu,intentia mea nu a fost sa o lovesc,daca era asa foloseam mana,dar nu am lovit-o intentionat,dupa 2 luni ,adica azi pe 6 ma trezesc cu citatie,am fost la politie si ma instiintat ca am dosar penal de vatamare corporala,art 280,am dat declaratie cum sa intamplat si a zis sa aduc si eu martori sa mearga cu dosarul la procuratura,in acest caz ce se poate intampla,eu nu am mai avut probleme cu legea,ce pot face?va multumesc anticipat,as dori sa-mi raspundeti si mie
Răspuns la discuția constructie fara autorizatie
va multumesc foarte mult!
in anul 1994 am inceput constructia unei case fara autorizatie de constructie,cu acceptul mamei,aceasta fiind proprietara,avand actele in regula,ea fiind mostenitoare,am bagat in imobilul respectiv ,apa ,gaze,lumina.toate utilitatile,in anul 1998 am terminat constructia,in 1999,au fost date proprietarilor acele declaratii,pt stabilirea impozitului pe cladiri si constructii,am trecut in schema pe verso si acest imobil,am dus declaratia la primarie unde sa vizat spre neschimbare in compartimentul urbanism,acum 2 luni,mama a facut cadastrul terenului,si imobilelor din aceasta curte(mai exista un imobil al mamei) si mi-a prins si imobilul construit de mine fara acte.Cum pot intra in legalitate cu acel imobil? Ce pasi trebuiesc facuti pt a trece aceasta casa pe numele meu?mama vrand sa ne imparta din aceasta proprietate,celor trei frati,si acest imobil vrand sa mi-l dea mie.VA MULTUMESC! VA ROG SPUNETI-MI!