avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate ionutnegrea

Activitate ionutnegrea

Răspuns la discuția Succesiune, problema fiu-mama
Buna ziua,

In primul rand doresc sa va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.

In cel de-al doilea rand doresc sa va prezint situatia actuala in aceasta problema:

-- Mama mea impreuna cu nepoatele din partea sotului surorii au mers fara mine la un cabinet notarial si au depus actele pentru inceperea dezbatarii succesiunii

-- Dupa numeroase investigatii propriii am reusit sa identific cabinetul notarial in cauza

-- Astazi am mers si am avut o discutie cu doamna notar, discutie in care i-am prezentat toata situatia descrisa mai sus, impreuna cu calitatea mea in aceasta cauza (dovedind cu acte ca sunt fratele defunctei) si am mentionat ca doresc sa ma inscriu la dezbaterea succesiunii - mostenirii

-- Doamna notar dupa cateva incercari de a se face ca nu cunoaste cauza si nu stie daca este depus vre-un dosar la cabinetul dansei a recunoscut ca au fost depuse documente dar.... m-a instiintat (verbal) ca eu nu am nici un drept asupra mostenirii pentru ca sora mea ar fi depus (inainte de a deceda) un testament. Testament pe care a refuzat sa mi-l prezinte, mentionand inca o data ca nu am nici un drept.

-- Va mentionez ca din toate cunostintele mele si din ce am discutat si cu sora mea inainte de a deceda, aceasta nu a intocmit nici un testament, mai ales ca in ultimele 2-3 luni de viata nu se putea deplasa singura. Este posibil ca o eventuala hartie ce se prezinta de mama mea ca fiind testamant sa fie fals (chear si autentificata de notar, adiuca cu complicitatea acestuia)

Va rog sa imi comunicati daca nu cumva atitudinea si actiunile doamnei notar imi incalca drepturile si chear poate este un abuz.
Totodata va rog sa ma indrumati ce pot face in continuare pentru a ma inscrie la dezbaterea succesiunii - mostenirii (pana cand voi gasi un avocat sa ma reprezinte in cauza).

Va multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Sora mea impreuna cu sotul ei au detinut un apartament. Nu au avut copii.

In anul 2012 sotul ei a decedat, acesta avea un frate care decedase cu catva ani in urma, fratele (sotului sororii) are doi copii.

Din ce stiu eu la moartea sotului surorii mele trebuia deschisa dezbaterea succesiunii intre sora mea (sotia mostenitoare a sotului, totodata coproprietara apartamentului) si nepotii din partea sotului. Aceasta dezbatere a succesiunii nu a fost inceputa.

In anul 2013 luna 12, sora mea a decedat. Ulterior decesului dorind sa incep procedurile legale in ceea ce priveste dezbaterea mostenirii impreuna cu nepotii din partea sotului surorii m-am lovit de urmatoarea problema:
-- sora mea o gazduia in apartament pe mama mea de aproape un an
-- mama mea nu doreste sa imi prezinte actele apartamentului si restul actelor surorii (spune ca sunt depuse la un cab notarial de sora mea inainte de a deceda pt inceperea succesiunii, cu toate ca nepotii nu stiu nimic de acest lucru)
-- mama pretinde ca sora mea (fica ei) I-a facut act de donatie notarial pentru partea ce ii era cuvenita din apartament

Va rog sa imi spuneti:
1. Cum pot intra in posesia actelor?
2. Sora mea putea sa faca act de donatie pe apartament din moment ce nu dezbatuse succesiunea cu nepotii din partea sotului?
3. Daca actul de donatie nu este valabil sau nu exista, ce procente din mostenire revin celor 2 nepoti din partea sotului surorii, mie , si mamei noastre?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,

Ma intereseaza ce actiuni pot intreprinde in calitate de asociat minoritar cu 20% din actiuni intr-o societate in care celalalt asociat are 80% din actiuni si doreste dizolvarea societatii din motive ce tin doar de persoana sa.

Datele sociatatii sunt:
-- SRL infiintata in 2007,
-- cifra de afacere in crestere in fiecare an,
-- profit in ultimii 3 ani, fara datorii la stat,
-- cu linie de credit mica la banca
-- asociatul majoritar a imprumutat societatea cu sume de bani in primii 3 ani de activitate, sume ce nu au scadente mentionate in contractul de imprumut
-- societatea nu are in prezent posibilitatea de a restitui sumele imprumutate de catre asociat
-- asociatul majoritar nu a intreprins nici o actiune in ceea ce priveste activitatile firmei, practic a fost inexistent atat fizic cat si faptic in viata firmei
-- sediul social este inregistrat la adresa actionarului majoritar, firma isi desfasoara activitatea la un punct de lucru
-- ambii asociati sunt si administratori
-- partile sociale sunt direct proportionale cu aportul asociatilor in sociatate, 80 / 20
Buna ziua,

Am o problema cu o banca comerciala in legatura cu un credit tip Descoperit de Cont:

-- In 2006 am accesat aceasta facilitate in calitate de angajat al unei societati comerciale
-- In 2007 societatea comerciala s-a desfiintat, la acel mament din cunostintele mele banca cat si societatea trebuiau sa ma notifice sa restitui sumele accesate sau sa reinoim contractul de creditare in alte conditii. Mentionez ca facilitatea de credit era la aceiasi banca ca si conturile curente ale societatii unde eram angajat, deci nu se pune problema ca nu ar fi stiut de desfiintarea firmei.
-- Pana la mementul de fata banca nu mi-a trimis nici un fel de notificari, extrase de cont sau m-a contactat in-vreun fel sa ma anunte de datoria mea fata de ei. Drep urmare in tot acest timp din 2007 pana in 2012 an tras concluzia ca la desfiintarea firmei si la inchiderea conturilor acestea, datoria mea a fost cumva achitata de societate.
-- In data de 17.08.2012 am fost contactat telefonic de o persoana, ce sa recomandat ca fiind reprezentant al bancii, si am fost informat ca exista aceasta datorie a mea fata de banca, datorie provenita de la un descoperit de cont in valoare de 3000 ron la care s-au adaugat in cei 5 ani alti 3000 ron sub forma de comisioane, dobanzi, si probabil penalitati. Am solicitat reprezentantului bancii sa imi comunice pe cale oficiala aceste date, cu extras de cont si alte documente din care sa rezulte datoria, sa le transmita in scris prin posta la adresa de corespondenta --- acest lucru a fost refuzat de reprezentantul bancii care m-a amenintat ca daca nu iau legatura cu banca si nu achit intreaga suma datorata de 6000 ron pana la sfarsitul saptamanii viitoare vor incepe procedurile de executare silita impotriva mea.

Va rog sa imi spuneti daca nu cumva datoria s-a prescris, sau daca nu cumva banca este in culpa avand in vedera ca nu a depus nici un efort de a ma contacta in toti acesti ani, au lasat cu buna stiinta ca datoriile sa se acumuleze si eu sa intru in aceasta situatie. Va multumesc.
Buna ziua, o cunostinta se afla in urmatoarea situatie:
-- a achizitionat un apartament impreuna cu primul sot iar in urma divortului/partajului acesta i-a fost atribuit in totalitate
-- in acest moment doreste sa vanda locuinta care este ipotecata pentru un credit la banca, credit pe numele actualului sot

Poate vinde locuinta fara acordul actualului sot?
Poate solicita bancii ridicarea ipotecii si inchiderea anticipata a creditului, facut de actualul sot fara acordul acestuia?

p.s.
Actualul sot sustine ca a depus cerere de divort inca din luna feb-mart 2010 si ca primul termen va fi prin toamna. Cum se pate afla daca acest lucru este adevarat?

Va multumesc!
Răspuns la discuția pasi insolventa
Va multumesc pentru raspunsuri, am expediat documentele justificatoare si declaratia de creanta in termen.

In data de 16.02.2010 era termenul limita, dat de instanta administratorului judiciar pentru: "afisarea si comunicarea tabelului preliminar de creante" .
Unde se face afisarea? Comunicarea se face in scris fiecarui creditor ce a depus declaratia de creanta?

Intreb cele de mai sus dat fiind faptul ca in 22.02.2010 este termenul de intrunire a adunarii generale a creditorilor.

Va multumesc!
Discuție pasi insolventa
Buna ziua, Avem (srl) de recuperat o suma de aprox. 4000ron de la un alt srl; dupa numeroase discutii telefonice, email, informari fax... am decis ca trebuie sa demaram proceduri legale de recuperare a sumelor.
1. Sumele provin dintr-un contract de prestari servicii si reprezinta mai multe facturi neachitate+dobanzi legale.
2. Am transmis somatii de plata in 31.07.09; 17.08.09; 03.12.09, acestea continea toate datele de identificare a sumelor restante, termenele scadente, zilele de intarziere si copii ale facturilor.
3. Am transmis cerere de chemare la conciliere in data de 14.12.09 pentru 28.12.09, cererea cuprindea toate datele de identificare a sumelor si copii dupa documentele de plata.Nu s-a prezentat nimeni la conciliere.

Astazi am observat ca pe data de 23.12.09 si 29.12.2009 a fost inregistrata urmatoarea situatie la buletinulinsolvente:

1 Notificare privind deschiderea procedurii de insolvenţă prin procedura generală Nr. act 191 Data act 29-12-2009 Nr. dosar nou Nr. dosar vechi 39213/3/2009 --- Tribunal Bucureşti Secţia a VII-a Comercială Nr. buletin 58 Data buletin 05-01-2010 procedura generala de insolventa

2 Citaţie --- Nr. act 23-Data act 12-2009 Nr. dosar nou Nr. dosar vechi 39213/3/2009 --- Tribunal Bucureşti Secţia a VII-a Comercială Nr. buletin 89 Data buletin 06-01-2010 ---


Ce trebuie sa fac in continuare si de unde pot afla mai multe date despre cine a inaintat procedura si in ce stadiu este?

Va multumesc!