avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate tuschiAda

Activitate tuschiAda

Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc! Deci sotia fratelui nu are nici un drept asupra mostenirii lui din partea parintilor lui?
Deoarece mai jos mi-au raspuns ca la o parte devine mostenitoare, si repet mostenirea este intre 2 frati casatoriti amandoi,nu despre mostenirea intre 2 soti.
Multumesc inca o data!
Răspuns la discuția taxa de succesiune
Apropo de succesiune:
s-ar putea vinde o proprietate de catre mostenitori fara a se face succesiunea? Ambele parti fiind de acord cu vanzarea.Multumesc!!
Discuție Succesiune
Buna ziua,
Locuiesc in strainatate si imi este greu sa ajung sa rezolv o nedumerire. Pentru o succesiune intre 2 frati, sotia unei parti are drepturi la bunuri. Devine mostenitoare de drept?Sau ulterior poate renunta la acest drept?Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Violenta domestica
Multumesc mult!!! Astazi dupa multe rugaminti a mers la politie, dar vroia sa obtina doar restrictie pentru individ si nu plangere penala si cum una fara alta nu exista....dl politist a sfatuit-o sa scoata de la iml certificat care oricum dureaza 21 de zile,sa schimbe yala si daca se mai vine la ea sa sune direct la 112.Multumesc mult de raspuns!
Buna ziua,
Va scriu disperata deoarece am o prietena care traia de cativa ani cu iubitul ei.Nu mai mergeau lucrurile intre ei si acum 2-3 saptamani au avut o discutie si ea i-a zis sa se desparta.A plecat de la ea urmand sa isi mai ia din lucruri sapt asta.Joi asta a venit sa isi ia din lucruri, dar a venit la ea la usa batand tare si urla d sa deschida( lucrurile trebuia sa le ia din garaj), dadea cu picioarele urland.Ea era cu un coleg in apartament si a deschis de frica ca se aude in tot cartierul.Fostul era cu un cutit in mana si cand a vazut-o cu acel coleg a vazut negru si incepuse sa o ameninte ca o omoara.Colegul a plecat,dupa ce s-au imbrancit si fostul a ramas singur cu prietena mea.A dezbracat-o si a inceput sa o loveasca peste tot cu cotorul de la cutit fiind f lung, pe spate,coaste si sa dea in ea.Are vanatai peste tot si o doare tot.A soart 2 usi si un tv.Dupa care i-a facut poze goala si in halul in care era , pe care le are pt a o santaja.
De frica nu vrea sa dea declaratie:((((..si noi prietenele ei nu stim ce sa facem pentru a o ajuta.Maine isi ia certificat de la IML, dar la politie nu stiu daca da declaratie.Noi putem face ceva?Poate primi un ordin de protectie sau interdictie?Sfatuiti-ma deoarece ea este socata si mie mi este frica sa nu se termine urat.
Va multumesc!
Buna ziua,

Ma numesc Alexandra Ledea si sunt din Bucuresti.V-am contactat legat de conventia civila.Ma intereseaza deoarece doresc sa obtin indemnizatie de maternitate si copil si se ia in calcul 85% din venituri daca ai lucrate inainte de data nasterii 12 luni.Am fost angajata la o firma vreo luna si ceva, mai precis in perioada 12.06.09 si 30.07.2009 .De atunci m-au tot dus cu vorba, ca imi fac o conventie civila si nimic pana acum.Acum ca am ramas insarcinata si voi naste la jumatatea lunii mai 2010, ma intereseaza f mult aceea conventie deoarece fara ea risc sa nu obtin indemnizatia.
Firma respectiva afland ca am ramas insarcinata doresc sa ma ajute cu aceea conventie care am aflat ca nu au facut-o la timp.
Pe mine ma intereseaza ce implica aceasta conventie civila daca mi-o elibereaza acum firma pt aceea perioada de iunie- iulie 2009:(daca se poate introduce in contabilitate retroactiv, daca exista vreo amenda care o poate lua si de cat ar fi....etc).Stiu ca la conventii civile ca si la drepturi de autor poti alege ca decat angajatul sa plateasca darile la adminstratie.

Astept raspunsul dvoastra!

Multumesc anticipat

Alexandra N.
Bucuresti