avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate Leutz_bv

Activitate Leutz_bv

Răspuns la discuția preaviz
Disciplinara insemnand litera " I " ?
Răspuns la discuția preaviz
Multumesc de raspunsuri ! Dar daca nu mai vreau sa merg la serviciu chiar daca sunt in preaviz, se poate aplica litera "I" la desfacerea contractului, sau se pot invoca altfel de motive care pe viitor sa ma poata afecta? Tin sa mentionez ca am niste sefi ofticosi care ma "freaca" de cand am anuntat ca plec , iar viitorul meu sef cand a anuntat ca am preaviz pana in data de 22 Iulie s-a cam bosumflat si nu vreau sa pierd viitorul meu loc de munca.
Discuție preaviz
Buna Ziua. Eu am intrat in preaviz incepand cu data de 27 luna aceasta, de buna voie si ma intreb daca trebuie sa lucrez 8 ore pe zi sau doar 4 ore pe zi ? Ma puteti ajuta cu un raspuns? Multumesc anticipat !
Discuție Intrebare:
Buna ziua. Eu sunt abonat [FURNIZOR TV] si cand mi s-a activat serviciul de televiziune am primit un receiver "normal". De 2 luni mi-am cumparat un LCD si cand l-am montat acasa, nu se mai vedea la fel de bine ca in magazin. Acasa se vede rau, pixelat si uneori pare blurat. Am sunat la service iar cei de acolo mi-au spus sa sun la [FURNIZOR], ptr ca s-ar putea sa fie problema de receiver. Am sunat la [FURNIZOR] iar cineva mi-a spus ca trebuie sa cumpar un receiver HD ptr care sa platesc o caruta de bani si voi vedea bine. Intrebarea mea este: este ceva normal sa trebuiasca sa cumpar altul ori este datoria lor sa imi dea unul ? Tin sa mentionez ca am mai avut o problema cu modemul de internet , i-am sunat pe respectivii care mi-au spus la fel ca trebuie sa cumpar un altul mai bun. Nu mi se paruse normal si am renuntat. Dar dupa un timp , dupa ce ma saturasem sa imi tot cada netul, m-am dus la magazin si i-am intrebat ce sa fac si cei de acolo mi-au spus ca nu trebuie sa cumpar altul ci doar sa-l returnez pe cel vechi si voi primi unul nou. Va rog frumos sa imi raspundeti la intrebare si va multumesc anticipat. O zi buna !
Buna ziua. Am o locuinte de vanzare pe care am mostenit-o de la bunica mea si fiind o casa mai veche, acum cand vreau s-o vand ma intreaba clientul anul constructiei iar eu nu stiu. Cum as putea sa aflu anul de constructie dat fiind faptul ca locuinta a fost cumparata cu Legea 112 ?
Răspuns la discuția Disponibilizat- ce drepturi am ?
Din cate mi se pare mie ca am spus mai sus, asta este un fel de santaj din partea sefilor mei. Acum, daca dvs ati inteles altceva, nu prea am ce face decat sa-mi reformulez intrebarea, dar nu o voi face. Multumesc totusi ptr ca v-ati pierdut timpul cu mesajele mele de pe forum...
Răspuns la discuția Disponibilizat- ce drepturi am ?
Noi nu am mai mers la ITM din cauza ca sefii nostrii ne-au spus, ca daca nu semnam demisia, nu vom primi nimic, nici macar un salariu compensatoriu...., iar despre somaj, ei spun ca nu ne vor da, ptr ca asa este legea. Ei isi termina contractul de chirie cu locatia unde suntem acum , asa ca nu mai au ce face cu noi si basta...:)
Răspuns la discuția Disponibilizat- ce drepturi am ?
As mai avea ceva de intrebat, chiar daca a trecut ceva timp de la ultima activitate pe site. Seful nostru ne-a anuntat ca din data de 22 luna aceasta activitatea la depozitul nostru se incheie. Trei dintre noi vom merge la magazin, iar restul vor fi dati afara fara sa li se plateasca somajul. Li se vor acorda trei salarii compensatorii, dar si acelea obtinute cu foarte mari insistente, insa nu li se va acorda somajul, spunanduli-se ca exista o lege prin care Kaufland poate invoca faptul ca nu suntem competenti sau ceva de genul acesta...:) Nu ni s-a dat preaviz, instiintare scrisa nici atat, ci pur si simplu se opreste activitatea. Colegii mei care sunt in cauza, ce pot face? Au dreptul la somaj sau nu ? Obliga legea intr-un fel sau altul compania noastra sa plateasca somajul sau nu? Daca nu, in ce conditii nu se plateste somajul? Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Disponibilizat- ce drepturi am ?
Multumesc frumos !!!
Răspuns la discuția Disponibilizat- ce drepturi am ?
Mai am o intrebare : Sefii mei locali ne-au anuntat ca de luna viitoare nu mai avem de lucru, dar nu ne-au dat nici un preaviz scris....In cazul asta, noi ce facem? Si daca ne dau preaviz, cu cat timp inainte trebuie sa ni-l dea si cate ore lucram pe zi? Va rog frumos sa-mi raspundeti. Multumesc !