avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1808 soluții astăzi
Forum Activitate moclaura

Activitate moclaura

buna ziua, sunt functionar public de executie in judetul ialomita, candidez pt functia de primar intr-o uat din judetul braila si vreau sa stiu daca in urma alegerilor obtin functia de consilier local in uat din judetul braila, unde candidez, sunt incompatibila cu functia de executie pe care o detin in judetul ialomita intrucat: (1) Functia de consilier local sau consilier judetean este incompatibila cu c) calitatea de functionar public sau angajat cu contract individual de munca in aparatul propriu al consiliului local respectiv sau in aparatul propriu al consiliului judetean ori al prefecturii din judetul respectiv, faptul ca apare in L 161/2003 consiliul local respectiv si judetul respectiv ma face sa cred ca nu as fi incompatibil insa nu stiu sigur
Buna ziua, in localitatea noastra s-au spart transformatoarele de pe canalul de irigatie si s-a furat uleiul de la acestea, in urma cu o saptamana iar astazi la ora 06.00 dim ne-am trezit in ograda cu 6 politisti si un procuror cu autorizatie de perchezitie. In urma controlului de perchezitie s-a incheiat un proces verbal in care s-a specificat ca nu s-au gasit bunuri sau valori a caror provenienta nu a putut fi justificata. Pana aici toate bune si frumoase insa dupa ce s-a incheiat procesul verbal sotul(pe numele lui era autorizatia de perchezitie) a fost luat de politie si dus la postul din comuna pentru a da declaratii, insa in momentul in care a ajuns la postul de politie, dupa ce a inceput sa dea declaratia, comandantul politiei Insuratei, Jud Braila, a decis fara nici o explicatie sa il duca la audieri in com Baraganul, Jud Braila, fara a-l anunta in prealabil ca va parasi localitatea. Precizez ca a plecat in adidasi de camp, cu o bluza cu un buzunar rupt si fara bani la el si dus la Baraganul. Dupa ce i s-a luat declaratii si s-a confruntat declaratia lui si a alibiului i s-a dat drumul sa plece insa in momentul in care le-a cerut sa il aduca la domiciliu de unde de altfel il luasera fara nici un ban in buzunar cei de la politie au motivat ca nu il pot duce la domiciliu deoarece nu au benzina. In acest moment sotul le-a spus ca el nu are bani pentru a plati transportul pana la domiciliu si nici tinuta nu ii prea dadea credibilitate. Ceea ce ma intereseaza este daca aveau dreptul politistii sa il abandoneze pur si simplu , sa il duca la audieri in alta localitate fara a-i aduce la cunostinta acest lucru, daca aveau dreptul sa vina cu trei masini de politie si in numar de 5 persoane si un pazic local in calitate de martor si daca aveau dreptul sa faca toata tevatura aceasta cu plimbarea sotului din localitatea de domiciliu in alta localitate.
va multumesc!
buna ziua,am un proces pe rol pentru somatie de plata intre mine-debitor (persoana fizica) si un prestator de servicii-creditor(persoana juridica), am avut prima infatisare si s-a amanat o luna pentru studierea intampinarii.
Lucrurile stau astfel: am treierat in oct 2008 porumb cu un prestator de servicii fara a avea contract de prestari servicii si alte documente justificative, ne-am inteles verbal asupra unui pret si .........toate bune si frumoase pana in momentul in care mi-a efectuat lucrarea care..................a fost de cea mai proasta calitate, nu am putut valorifica produsul, a trebuit sa platesc omameni pentru a-l da prin ciur deoarece in timpul recoltarii s-a amestecat cu porumbul pamant si resturi vegetale datorita schimbarii unor dispozitive care in loc sa fie cele specifice porumbului au fost cele specifice graului, moment in care am cerut o renegociere a pretului, insa firma prestatoare nici nu a vrut sa auda. in luna iunie 2009 administratorul firmei a venit sa imi incaseze valoarea initiala insa am incercat o renegociere cu el dar nici nu a vrut sa auda, m-a amenintat ca ma da in judecata si mi-a emis factura in luna decembrie 2008 pe care mi-a trimis-o prin corespondenta in iulie 2009 in copie xerox.
am trimis intampinare la judecatorie in care am precizat cum au decurs lucrurile si am primit ca termen o amnare pentru studiul intampinarii
intrebarea mea este urmatoarea(precizez ca nu sunt jurist si nu stiu prea bine cum stau lucrurile)poate cineva sa ma lamureasca daca am vreo sansa sa castig si mai ales ce inseamna "amanat pentru studierea intampinarii".
va multumesc anticipat