avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate tiviki

Activitate tiviki

Răspuns la discuția credit ipotecar
va mai deranjez cu o intrebare si daca eu reevaluez casa sigur suma nu va fi ceiasi din 2008 , si din cate inteleg exista 2 optiuni sa dau bani inapoi pt diferenta sau sa aduc o suplimentare de garantie.Dar eu nu pot sa indeplinesc nici una din acestea ce se intampla?chiar nu conteaza ca de 3 ani sunt un bun platnic?multumesc
Răspuns la discuția credit ipotecar
dar evaluarea nu este facuta pe o perioada anume doar avem contractul acasa si nu exista aceasta clauza ca ar expira evaluarea in 3 ani...pe ce baza fac acest lucru?
Răspuns la discuția credit ipotecar
Bun au acest drept dar oricine stie ca in 2008 preturile erau unele si in 2011 au scazut poate la jumatate.Acesta nu era un risc asumat si de banca o data cu acordarea creditului din 2008?Eu in conditiile acestea ce pot face sa fim seriosi nimeni nu iti reevalueaza casa dupa 3 ani la aceiasu suma din 2008...
Discuție credit ipotecar
Am un credit ipotecar luat in 2008,nu am avut probleme sau intarzieri de plata ,pana azi cand am primit o scrisoare de la banca precum trebuie sa fac o noua reevaluare a apartamentului ipotecat,deoarece cea veche a expirat.Presupun ca sunt noile legi ,dar ei au zis ca nu se modifica decat comisionul de rambursare anticipata.E posibil sa se ceara reevaluarea atata timp cat sunt bun platnic?
Am un proces in derulare cu patronul ultimului loc de munca,pentru drepturi banesti,acesta e de acord sa-mi plateasca aceste drepturi daca renunt la proces .Ce trebuie sa fac pentru a renunta la proces?
Va multumesc
Răspuns la discuția informatii....
si ce pasi ar trebuii sa urmez ?
Discuție informatii....
Nu stiu ce sa fac ,eu am lucrat la o firma in port Constanta,am fost disponibilizat dar nu au tinut cont si de contractul pe ramura(Ministerul Transportului) la art.80 scrie ca plata minima a salariilor compensatorii este de minim 6 dar eu trebuie sa primesc 4 in trei transe egale ,prima transa trebuia sa o primesc pe data de 19 februarie 2010dar nu am primit nimic momentan,in plus sambata si duminica nu am fost platit dublu cum trebuia,am fost platit si cu 75%fara drept de apel sa faca economii pentru a nu ne da afara dar pentru ca am actionat in instanta dreptul de a primii al 13-lea salariu a zis ca ne arata el ce inseamna sa ne punem cu el.Eu nu am nimic impotriva ca am fost dat afara dar vreau sa-mi recuperez drepturile salariale pe care le-am avut.Ce pot face si daca trebuie sa ajung la judecata cam cat m-ar costa?
multumesc
Răspuns la discuția salarii compesatorii
Multumesc pentru raspuns ,acum trebuie sa-i dau in judecata sau se pot recupera si prin alta metoda?
Răspuns la discuția salarii compesatorii
Este vorba de Ministerul Transporturilor,eu lucrez in port Constanta
Urmeaza sa fiu disponibilizat si in contractul colectiv avem stipulate pentru o vechime intre 5 si 10 ani de 4 salarii,dar la contractul pe ramura minimul este de 6 salarii.Contractul pe ramura este anulat de cel semnat in firma?