Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii compesatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii compesatorii

Urmeaza sa fiu disponibilizat si in contractul colectiv avem stipulate pentru o vechime intre 5 si 10 ani de 4 salarii,dar la contractul pe ramura minimul este de 6 salarii.Contractul pe ramura este anulat de cel semnat in firma?
Contractul pe unitate nu poate prevedea mai putin dect cel de ramura.Prin urmare, dispozitiile celui pe unitate sunt anulabile.
in niciun caz.
dvs aveti dreptul la contravaloarea a 6 salarii...
in niciun caz.

Ce vreti sa spuneti?
@av.antoanelageaman a raspuns corect, dv i-ati intarit raspunsul.
Ar trebui sa ne spuna despre ce ramura este vorba? ... daca este vorba despre ramura comert , atunci sunt aplicabile prevederile CCM la nivel de unitate, intrucat cel la nivel de ramura nu mai este valabil.
Este vorba de Ministerul Transporturilor,eu lucrez in port Constanta