avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate defcon

Activitate defcon

Discuție Succesiune
masa succesorala : la un imobil care este masa succesorala intre o bunica si 4 nepoti , bunica revendica extinderea prin mansardare a podului ca fiind exclus de la masa succesorala , problema este : imobilul intra in masa succesorala in intregul lui sau extinderea facuta fara acordul celorlalti co-succesori este exclusa( mentionez ca extinderea a fost facuta dupa ce acest imobil a devenit masa succesorala) . Va multumesc anticipat

la un imobil care este masa succesorala intre o bunica si 4 nepoti , bunica revendica extinderea prin mansardare a podului ca fiind exclus de la masa succesorala , problema este : imobilul intra in masa succesorala in intregul lui sau extinderea facuta fara acordul celorlalti co-succesori este exclusa( mentionez ca extinderea a fost facuta dupa ce acest imobil a devenit masa succesorala) . Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Cote succesiune
bunica a transformat podul in mansarda locuibila iar acum doleantele la cota de mostenire sunt mult m-ai mari , la masa succesorala intra imobilul in intregul lui sau se va face o separare cu ce a construit fara acordul celorlalti co-succesori ?
Va multumesc anticipat!
Discuție Mostenitori
un parinte isi mosteneste copilul daca acesta nu are sotie si urmasi doar nepoti dupa sora si in ce cote .Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Cote succesiune
defunctul este fratele mamei celor 4 copii in viata si mama defunctului care este bunica dupa mama a copiilor .La masa succesorala pe citatia de la notariat bunica (mama defunctului )este trecuta ca sotie . Vrem sa stim daca mostenim impreuna cu bunica sau doar cei 4 nepoti si in ce cote . Va multumim!
Discuție Cote succesiune
In viata sunt doar nepoti (4 ) si mama defunctului .Defunctul nu are copii sau sotie . cine si cat mosteneste?
art.1103 din Codul Civil parca prevedea termenul limita pina la care se poate dezbate o succesiune la notar , termenul fiind de 1 an de la data decesului .Iar neconsemnarea in dosarul succesoral a declaratiilor mele si faptul ca eram singurul cu o declaratie de acceptare a succesiuni in termenul legal , face din notarul respectiv un prezumtiv infractor . Pina la instanta m-am adresat Camerei Notarilor Publici si D.N.A.-ului ,urmand sa deschid un proces indreptat atat impotriva actelor emise de respectivul notar precum si a notarului pentru lipsa de profesionalism de care a dat dovada.
poate ca sunt eu m-ai greu de cap si nu inteleg , redau cuvintele scrise de Dv. :''Nu cred ca exista vreun notar atat de prost ca dupa 15 ani sa le ceara declaratie de acceptare pura si simpla a mostenirii de parca decesul a avut loc ieri. ''
Eu va explicam , ca ,chiar asa s-a intimplat si vroiam sa stiu doar daca este vorba despre un abuz .
activele respective nu erau folosite de nici unul dintre frati fiind in posesia bunici materne.notarului i-am arat inscrisul facut la notariat dupa decesul mamei de acceptare a mosteniri (act facut deoarece nu a fost dezbatuta nici o mostenire) ,deci a luat la cunostiinta ca sunt singurl mostenitor in termenul legal .Intrebarea era daca a comis o ilegalitate atunci cind de fata cu mine in loc sa-i informeze pe frati mei de aceasta situatie ,a procedat la a-i pune sa faca si ei inscrisuri de acceptare a mosteniri. multumesc.
in fata mea i-a pus sa scrie o declaratie de acceptare tacita a mostenirii , mentionez ca fratii mei nu aveau nici un act sau alt inscris in acest sens.iar decesul mamei a fost acum 15 ani