avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate automtics_rules

Activitate automtics_rules

ynocentta a scris:

Aveti incheiat contract de inchiriere cu termen cu proprietarul spatiului de locuit ?

Contractul de inchiriere este o foaie facuta de mana, mi-au spus politisti ca nefiind inregistrat la ANAF eu stau fara forma legala acolo(nu am mutatie).
ynocentta a scris:

De regula ,in contracte de inchiriere,locatorii pot prevedea clauza speciala ca in caz de deces ,interesele lor sa fie reprezentate de catre rude sau terti

Nici vorba de clauza, este ceva facut de mana.

Deocamdata ruda pare sa fie suparata pe autoritati ca nu i-a notificat de deces, mie mi-au zis sa nu dau cheia la nimeni pana nu isi rezolva actele. Dar in momentul cand o sa-si faca actele nu am idee despre ce or sa vrea de la mine pentru ca nu am dezbatut subiectul.

As fi vrut sa am o baza legala prin care sa le spun ca nu sunt de acord sa platesc toti banii de chirie, in fond am umblat mult ptr ei si ptr batrana si nu a fost dorinta mea sa stau in continuare in garsoniera.
Buna ziua,
am fost intr-o situatie mai ciudata: proprietara garsonierei inchiriate a murit, nici o ruda nu aparuse, iar politia a zis sa stau acolo ca daca plec si se intampla ceva cu garsonierea o sa fiu raspunzator.

Acum am reusit sa gasesc o ruda(prin intermediul unei scrisori primite la adresa proprietarei) intrebarea este o sa ma puna sa platesc chiria ?

Conteaza cu ceva ca nu am locuit tot timpul acolo sau ca nici nu am mai vrut sa mai raman dupa deces? Majoritatea cunostintelor mele imi spun sa nu le dau nici un ban dar eu nu sunt impacat cu nici o varianta.
@Stefan1987: eu am depasit momentul asta si am realizat ca in orice tara as trai va trebui sa platesc taxe. Pe mine nu plata taxelor ma sperie si nici cuantumul acestora(sunt tari civilizate in care taxele pentru venitul persoanelor sunt mai mari ca in Romania) ci faptul ca legislatia nu e clara nici pentru mine, nici pentru experti contabili si nici pentru ANAF.

Am ajuns in punctul in care am urmat sfaturile functionarilor ANAF, am declarat intocmai cum mi-au zis (o functionara parea sa stie despre ce e vorba, mi-a spus ca "mai are pe multi") dupa care aflu prin contabili ca e gresit. Ba mai mult risc de la 3 luni la 1 an de inchisoare pentru faptul ca am generat venit(deci activitate economica) fara sa am autorizatie(PFA/SRL etc).

Intrebarea mea ramane: poti avea probleme penale pentru faptul ca am venit din publicitate fara autorizatie ?
Buna ziua,
am avut ceva venituri din publicitate pe internet pe care le-am declarat la anaf ca si persoana fizica(neautorizata).

Mai nou am auzit de la un contabil ca generarea de venituri fara a avea o autorizatie se incadreaza la legea penala.

Intrebarea mea este: se poate ajunge la astfel de probleme penale din ceva atat de banal ?
Răspuns la discuția Neglijenta Politie
Telefoanele au fost de pe numere diferite(le-am notat), persoana pare sa fie aceeasi. Telefoane agresive in sensul ca tonul este agresiv, nu au fost amenintari. De fiecare data cere imperativ informatii despre rude. Ultimul telefon, de acum 2 zile, a inceput la modul "Alo, sunt de la Politia Capitalei, cu cine vorbesc?". Asta desi ultima oara cand sunase stia exact cine sunt.

Poate ca sunt eu prea sensibil si asta este modul de a vorbi si de a lucra in Politia Romana. Daca ei lucreaza doar pe baza de telefoane nici nu ma mir ca le-au luat mai mult de 10 zile ca sa o gaseasca pe doamna in casa singura si decedata.

Ca sa fac o sesizare la IPJ, nu stiu exact ce sa reclam, o sa-mi zica ca sunt paranoic.
Răspuns la discuția Neglijenta Politie
Ceea ce nu inteleg este cum are numarul meu de mobil. Nu vad cum altcineva in afara Politiei ar avea numarul meu privat si ar sti despre situatie.
Buna ziua,
revin cu situatia mea ciudata: proprietara unde am inchiriat eu este decedata. Politia nu pare sa fi contactat nici o ruda, efectiv nici nu stiu daca s-a ocupat cineva de inmormantarea doamnei, nu am informatii despre familia dansei.

In ultimul timp am inceput sa primesc telefoane agresive de la o persoana care se recomanda de la Politia Capitalei si sa spun ce stiu despre rudele proprietarei. La unul din telefoane l-am intrebat cine este exact ca sa imi notez cu cine vorbesc, mi-a spus ca "Politia Capitalei".

Nu inteleg ce treaba mai au cu mine cand ei trebuie sa anunte familia. Ma gandesc sa angajez un detectiv particular ca sa gaseasca rudele pentru ca efectiv nu stiu ce sa le spun daca ma mai suna.
Răspuns la discuția Declarare persoana disparuta
Se pare ca doamna murise singura in casa de cateva zile, practic dupa ce am sunat eu la 112 sa anunt disparitia.
Am vreo culpa ca nu am stiut toate adresele la care locuia proprietara ? Sau ca nu am insistat suficient la politie ?
Mie mi se pare ca politia a fost neglijenta, au asteptat mai mult de 10 zile ca sa mearga la toate adresele doamnei. S-au dus abia dupa ce am insistat ca vreau nr de inregistrare la sesizare. Daca mergeau de prima oara era posibil sa o gaseasca inconstienta dar in viata.
Răspuns la discuția Declarare persoana disparuta
Batrana a fost gasita intr-o alta locuinta. M-au chemat acolo dar nu am stat ca nu am stomac pentru asa ceva. Din ce am inteles erau cateva lucruri aruncate si o sa urmeze sa dau declaratii si la sectia Omoruri. :((

Cosmarul meu nu s-a terminat.
Răspuns la discuția Declarare persoana disparuta
Si inca ceva m-au pus sa scriu ca e disparuta dupa 27 ianuarie cand am vazut-o ultima oara. Practic eu nu puteam sa stiu exact cand anume a disparut pentru ca nu locuia cu mine si abia pe 26 feb am observat cand am incercat sa sun.
Oara asta e procedura in caz de dispariti zici ca e disparuta de ultima oara cand ai vazut-o ? Poate e o intrebare stupida dar nu am cunostinte juridice.