avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate kymy7

Activitate kymy7

Si daca munca suplimentara nu va fi platita in luna urmatoare prestarii muncii, raman neplatite?
Va rog, ma indruma cineva??
Multumesc!
Răspuns la discuția marire salariala....omisa
Multumesc pt raspunsuri.
In acest caz voi ramane doar cu dezgustul unui angajator lipsit de scrupule, repet, singurele motive invocate fiind medicalul pt copil si programul redus o scurta perioada, nu lipsa de eficienta sau altele.
O zi buna!
Răspuns la discuția marire salariala....omisa
Ok, angajatorul apreciaza insa pe anumite standarde si targete care ne-au fost stabilite la inceputul anului trecut si care au fost respectate.
Singura diferenta intre mine si colegi este ca eu am avut medical cu, copilul bolnav si program redus o scurta perioada. Nu mi-am incalcat sau nerespectat sarcinile de serviciu.
Multumesc!
Insa daca eu am avut aprobat program de 6 ore pe zi si am lucrat 9 ore, aceste 3 ore nu sunt considerate ore suplimentare?
Nu mi-au fost compensate orele suplimentare nici in zile libere nici in numerar, respectiv plata suplimentara la salariu.
Mai pot primi acesti bani si din urma, 3,4 ani?

Se poate rezolva cu cerere scrisa adresata angajatorului sau trebuie mers in instanta?Ce sanse de izbanda as avea?
Multumesc!
Răspuns la discuția marire salariala....omisa
Nu sunt greci, nici turci, insa orice natie ar fi as vrea sa stiu daca mi-au fost incalcate niste drepturi (copilul a fost bolnav si este in legilsatia muncii ca am dreptul la program redus pana face copilul 2 ani-indiferent de ce motive as fi avut) si ce se poate face.
Multumesc!
Răspuns la discuția marire salariala....omisa
Este societate privata cu capital strain.
Seful mi-a transmis decizia.
O singura persoana din departament era hotarat de catre Consiliul Administrativ sa nu primeasca majorarea si s-a decis sa fiu eu. Insa pe considerentele mentionate mai sus, nefiind plangeri sau nemultumiri ca nu mi-as fi indeplinit sarcinile de munca sau altele asemenea.
Buna ziua,
Aceasta luna au fost facute mariri salariale in cadrul societatii unde lucrez.
Eu nu am primit aceasta marire pe motiv ca am avut concedii medicale (si acestea luate pt copil bolnav, foarte bolnav chiar) in anul anterior si pe motiv ca am avut program redus de munca cateva luni (am copil sub 2 ani si nu am mai avut o perioada cu cine il lasa).
Intrebarea este daca: e legal sa nu fi primit aceasta marire pe aceste considerente?

Daca nu, se poate actiona in istanta angajatorul sau ce ar trebui facut pt a mi se face dreptate.

Motivele mi-au fost transmise verbal de catre superior.

Multumesc!
Buna ziua, sunt angajata la actualul loc de munca de aproximativ 4 ani. Am facut destul de multe ore suplimentare (care cred ca s=ar putea dovedi prin cartela de pontaj si orele la care au fost efectuate tranzactii in sistemul angajatorului). Majoritatea colegilor au primit zile libere in compensare, eu nu. Urmeaza sa-mi dau demisia si as vrea foarte mult sa stiu daca fac o cerere scrisa pt recompensarea acestor ore suplimentare daca am sanse sa fiu platita.
Mentionez ca voi face cererea cu 2, 3 zile inainte de ultima zi de munca pt a nu lucra intr-un iad dupa.
De asemenea mentionez ca am avut aprobat program redus pt crestere copil pe o perioada de 6 luni, insa incepeam munca mult mai devreme decat a fost aprobat si asta numai 2 luni, ulterior venind mereu cu program intreg; aceste ore sunt considerate ore suplimentare? (nu a fost facuta vre-o cerere sau aprobare prin care sa se mentioneze ca va trebui sa revin la program normal).

Multumesc anticipat!