avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1768 soluții astăzi
Forum Activitate gigidiri

Activitate gigidiri

Răspuns la discuția promisiune
multumesc pentru timpul acordat
Răspuns la discuția promisiune
Nu e cazul mostenirii,pentru ca fratele are act de vanzare- cumparare.Mi-a promis ca-mi da jumatate cand doresc.
Discuție promisiune
Buna ziua !
Daca fratele meu mi-a promis ca imi face act de proprietate pe jumatate din proprietatea parintilor (si a facut asta timp de zece ani), cand am bani pentru acte,si mai apoi s-a razgandit am vreo sansa in instanta?
Răspuns la discuția succesiune
Multumesc.
Răspuns la discuția succesiune
chiar nu poate nimeni sa-mi explice ? sunt in raspunsuri doua pareri diferite.multumesc
Răspuns la discuția succesiune
va rog sa-mi spuneti parerea la subiectul deschis pentru ca sunt doua pareri
Răspuns la discuția succesiune
Despre deces a stiut.Succesiunea s-a facut la cca. un an de la deces si n-am anuntat-o.In cazul necontestarii succesiunii timp de trei ani nu se prescrie?Poate mama sa-si cedeze partea in favoarea unuia dintre fii ,pentru ca oricum ii revine jumatate +1/5
Discuție succesiune
In urma decesului tatalui am fost repartizati unui notar pentru succesiune.Aceasta s-a realizat in 2005 fara participarea unui membru (verisoara infiata de parintii mei pe care am considerat-o mereu ca verisoara,si nu ca sora )Suntem 3+1 frati si mama.Aceasta sora ne ameninta cu instanta. Intre noi,cei 3 ,am stabilit ca-i vom da si verisoarei ceva cand va fi sa vindem apartamentul,dar daca ea continua cu amenintarile ne gandim s-o excludem de tot.Ce posibilitati legale sunt ?
Răspuns la discuția clauza vanzare cumparare
Va multumesc.
O zi cat mai placuta
Răspuns la discuția clauza vanzare cumparare
bunicii sunt decedati si nici notarul care a facut actele nu-l stiu,proprietatea fiind in alt judet