Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... clauza vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

clauza vanzare cumparare

Buna ziua !
Cum as putea afla clauzele unui contract de vanzare-cumparare facut intre bunici si sora mea,pentru ca e posibil sa fiu trecuta cumva in clauza si sora imi ascunde acest lucru.Va rog daca ma puteti ajuta.
Buna ziua,

Daca bunicii dvs. sunt in viata solicitati-le sa vedeti contractul. Daca nu, puteti incerca la Camera Notarilor Publici sau daca cunoasteti notarul unde s-a redactat puteti sa-i solicitati sa va dea o copie de pe el, in situatia in care in acel contract se face vorbire si de dvs.
bunicii sunt decedati si nici notarul care a facut actele nu-l stiu,proprietatea fiind in alt judet
Contractul se poate obtine de la Cartea Funciara sau Notariatul public sau din dosarul fiscal de la Directia de taxe si impozite locale.
Este irelevant daca in contract sunteti parte sau nu.

Notariatul public si CF si (tine de primarie) sunt obligati sa va elibereze o copie dupa contract, eventual cu eliminarea datelor personale.

Dar va fi destul de greu de obtinut... deoarece aceste institutii nu inteleg inca faptul ca presteaza un serviciu public, repet PUBLIC... si deci nimic din ce se inregistreaza acolo nu este secret.
(Doar datele personale si protectia minorilor si arhivele clasificate: NIMIC ALTCEVA)

Nu acceptati refuz.
Faceti plingeri peste plingeri... veti reusi.
Nu acceptati refuzuri verbale, ci intotdeauna refuzuri scrise care pot fi atacate administrativ sau in instanta.

Veti reusi... cu amabilitate... dar cu fermitate.

Alberto Kurtyan
Va multumesc.
O zi cat mai placuta
bunicii sunt decedati si nici notarul care a facut actele nu-l stiu,proprietatea fiind in alt judet

atunci la Directia de taxe si impozite sau Primaria locala. Sau daca titlul a fost obtinut in instanta, se poate consulta (copia) dosarul.

Dar nu este mai simplu sa solicitati surorii sa va arate contractul ca sa terminati conflictul? Puteti apela la avocat/mediator.
In instanta se poate cere "infatisarea inscrisului".

Alberto Kurtyan