avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate Uana

Activitate Uana

Buna ziua. Am un baietel de 2 ani si 8 luni si urmeaza sa nasc in luna ianuarie din nou. CCC pentru primul copil a incetat in 26 martie 2012, iar din 27 martie m-am intors la serviciu.
Pentru depunerea actelor pentru CCC pentru ce de-al doilea copil am inteles ca se ia in calcul si perioada in care am fost in CCC pentru primul copil. Imi puteti spune va rog, cum fac dovada platii CCC1, de unde pot sa fac rost de aceste documente, pentru a le anexa la veniturile din care se va calcula suma indemnizatiei pentru CCC2? Multumesc
Buna ziua. As dori sa stiu care mai este legislatia privind indemnizatia de crestere pentru al doilea copil. Eu am nascut in martie 2010 si sunt in concediu de crestere copil pana in martie 2012. Insa as dori ca anul urmator (2012) sa nasc al doilea copil. As vrea sa stiu ce indemnizatie as putea primi, daca dupa ce ma voi intoarce la serviciu nu voi avea 12 luni lucrate ( ci poate doar 6, 9 sau 10 luni). Multumesc.
Dar in concediu de maternitate (prenatal si postnatal)? Multumesc ... O zi buna
Buna ziua. Sunt insarcinata in 29 de saptamani si din saptamana 14 sunt in concediu medical, cu o intrerupere de cateva zile. In cadrul agentiei unde sunt agajata se fac restructurari si reorganizari. Precizez ca venitul meu lunar de la agentie este format din contract de munca si contract de drepturi de autor. Intrebarea mea este daca angajatorul imi poate desfiinta contractul de drepturi de autor in aceasta perioada de concediu medical sau peste 3 saptamani cand intru in prenatal? Dar sa imi micsoreze salariul poate? De dat afara, din cate am inteles, nu ma poate da, atata timp cat nu se desfiinteaza firma. Va multumesc frumos