avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate pop sergiu

Activitate pop sergiu

Răspuns la discuția reziliere contract de inchiriere
deci e totuna daca semnez sau nu,daca nu isi respecta contractul nu e normal sa plateasca despagubiri?Nu din cauza mea vor sa il reziliem ci din a lor.Va multumesc!
buna ziua,am un contract de inchiriere pt un spatiu cu o societate.Eu sant proprietarul si contractul este pana in 01,03.2012.Am primit astazi po notificare de incetare a contractului de inchiriere cu respectarea unui termen de preaviz de 30 zile ,conform art 7 punctul 3 din contractul de inchiriere,incheierea contractului incepand din data de 01.10.2011.La art 7 punct3 in contract scrie ca:denuntarea unilaterala a contractului poate fi facutapentru motive neimputabile celeilalte parti,prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.In cazul denuntarii unilaterale proprietarul este obligat sa acorde un preaviz de 60 zile iar chiriasul de 30 zile.Asta insemnand ca nu mai trebuie sa plateasca chiriasul cuantumul a doua chirii asa cum scrie in acelasi contract la art 6 punctul 1?art 6 punct 1:in caz de reziliere a contractuluipentru cauze imputabile uneia din parti partea aflata in culpa este datoare la plata unor daune interese.Chiriasul urmand a plati cuantumul a doua chirii.Maine dimineata ma asteapta sa semnez notificarea...Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția lichidare
sigur termenul de prescriere e de 5 ani?
Răspuns la discuția lichidare
ei vreau sa ceara raspunderea administratorului din cate mi-au spus,sant 6 ani de atunci...
Răspuns la discuția lichidare
dar tot ma cheama la AFP pt a semna ceva acte pt trimiterea dosarului pt insolventa
Răspuns la discuția lichidare
a cerut dar AFP-ul sa opus pt ca sant datorii catre ei
Răspuns la discuția imprumut PF la PF
cu cat se prelungeste termenul?
Răspuns la discuția imprumut PF la PF
o pot depune eu la judecatorie?
Răspuns la discuția lichidare
bilanturile nu au fost depuse din 2004,dupa acel control toate actele au fost la organele de control si nu am mai avut activitate deloc
Am imprumutat pe un prieten in 2007 cu o suma de bani si doua masini,in schimb mi_a dat cec_uri de la firma lui cu sumele respective.a avut ceva probleme si a plecat din tara spunandu_mi ca imi trimite banii de acolo,ca sant alte orizonturi,etc.nu aveam contract de imprumut.mi-a facut o procura speciala la ambasada din tara respectiva,pe baza careia notarul public a facut un contract de imprumut.in august anul acesta se implinesc trei ani de cand sa facut contractul si el mi-a trimis de trei ori sume f mici,ultima data acum un an.de atunci nu mai raspunde la telefon#-o.am fost la executor si mi-a cerut 32 milioane dar prietenul asta al meu nu mai are nimic pe numele lui,banca ia vandut tot.exista alta cale sa prelungesc valabilitatea contractului?am inteles ca la trei ani se prescrie suma?multumesc anticipat!