avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate rentz

Activitate rentz

Dupa decesul tatalui meu, mama s-a recastorit.
Ulterior am facut succesiunea dupa tatal meu, iar mama a mostenit 1/4 din casa si din terenurile mostenite de tatal meu la randul sau de la bunicul.
Va rog sa imi spuneti daca, in eventualitatea unui deces al mamei mele, noul sot va avea dreptul de a mosteni o parte din mostenirea mamei mele primita de la tatal meu ?

Sper ca am fost destul de clar.
Multumesc anticipat
Si eu banuiam la fel ...

Multumesc mult de raspuns
Buna ziua

Va rog sa imi spuneti cand se ia in calcul impozitul de 3%, la emiterea facturii sau la incasarea facturii ?

Am o factura emisa in luna iunie care nu s-a incasat inca.
Nu stiu daca trebuie sa o iau in calcul pentru impozit micro pentru trimestrul II

Multumesc
Va rog, daca imi poate spune cineva care ar fi pasii de urmat si costurile aferente pentru dizolvarea unei Asociatii de Proprietari
Fac aceasta solocitare in numele sotiei mele care este de cateva luni aleasa in functia de Presedinte

Mai jos va expun motivele.
In urma cu ceva ani proprietarii de pe scara pe care lociuesc au hotarat sa se desprinda de restul blocului si au constituit o Asociatie de Proprietari pe scara.
Toate bune si frumoase ... numai ca pentru anumite utilitati cum ar fi apa si caldura inca nu am reusit sa ne separam printr-un bransament pe scara. Cu apa se poate rezolva dar cu RADET-ul situatia este complicata si foarte costisitoare.
Intrucat asociatia din care ne-am desprins refuza sa ne transmita costurile aferente scarii noastre pentru apa si caldura suntem in situatia jenanta de a avea doua liste de intretinere afisate la avizier. Asociatia pe tot blocul impunand plata de salarii si cheltuieli administrative.
Pentru a iesi din aceasta situatie, in cele din urma in Adunare Generala s-a hotarat dizolvarea Asociatiei pe scara si aderarea proprietarilor la Asociatia pe tot blocul.

Multumesc
Am omis sa mentionez ca firma nu este platitoare de TVA.
Aceasta schimba cumva situatia ?

Multumesc
Multumesc pentru raspuns :)
Buna ziua,

Am o nedumerire referitor Art. 112 din Codul Fiscal :

"(2) În cazul în care o microîntreprindere achiziţionează case de marcat, valoarea de achiziţie a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcţiune, potrivit legii."

Prin valoarea de achizitie se intelege valoarea cu TVA a casei de marcat ? Sau valoarea fara TVA ?

Multumesc
Răspuns la discuția Probleme Asociatie Proprietari
Multumesc pentru raspuns.
Am uitat sa mentionez ca am postat acest mesaj in numele sotiei mele care este noul Presedinte al Asociatiei de Proprietari bloc X scara 1 in urma demisiei vechiului Presedinte.
Asociatia din care ne-am desprins (bloc X Scarile 2-7) refuza sa faca o defalcare de costuri separat pentru scara 1 – pentru apa rece, apa calda si caldura sub pretextul ca sigur vom avea datorii, iar noi, ca Asociatie nu avem Patromoniu, si la un eventual process nu au ce sa execute.
Motivul principal cred ca este totusi faptul ca dansii incaseaza de la proprietarii din asociatia de pe scara 1 salarii pentru servicii de contabilitate, casierie si cenzorat
Este vre un mod de ai obiga sa ne dea aceasta defalcare de costuri ?




Buna ziua,

Va expun mai jos un istoric al problemelor Asociatiei de Proprietari bloc X scara 1 :

1. Blocul X are 8 scari si 7 etaje si a fost construit in anul 1963. In anii 2000 au fost mari delapidari de fonduri de reparatii de catre fosta conducere. Aceste sustrageri din fonduri nu au mai fost recuperate nici pana in ziua de azi. La acea data, pe fondul acestor mari probleme, Proprietarii Scarii 1, au decis sa Infiinteze o asociatie doar pe scara 1- separata de restul blocului.

2. In data de 24-09-2003, am obtinut Incheierea Judecatoreasca pentru infiintarea Asociatiei de Proprietari bloc X SCARA 1.

3. Urmand exemplul nostru, s-a Infiintat si Asociatie de Proprietari doar pe scara 8

Astfel din 2003 si pana in prezent acest imobil construit cu 8 scari are 3 Asociatii de Proprietari:
a. Asociatia de Proprietari bl X SCARA 1, pentru care s-a intocmit prezenta Prezentare Istoric si Probleme
b. Asociatia de Proprietari bl X Scarile 2-7 (se autodenumeste ilegal in toate documentele oficiale – doar Bloc 5 – fara a mentiona scarile aferente )
c. Asociatia de Proprietari bl X SCARA 8

4. Imediat ce s-a obtinut Hotararea Judecatoreasca, s-a ales un Comitet Executiv, s-au angajat persoane necesare unei bune functionari: contabil, cenzor si operator ecologic

5. S-a constituit si incasat Fond de Rulment, Fond de Reparatii – in baza unor Adunari Generale ale proprietarilor Asociatiei scara 1. S-au realizat de-a lungul timpului diverse Reparatii si Modernizari, cu contracte intre Asociatia de Proprietari Scara 1 si terti.

6. Dintre cei 6 furnizori de utilitati avem deja contracte cu 4 dintre acestia, intocmite imediat dupa infiintare.
a. Ascensorul RomService Company SA – intretinere Ascensor
b. Enel – electricitate lift si spatii comune
c. Gdf Suez Energy Romania – furnizare gaze naturale
d. Sal Trans Exim srl – colectare si transport gunoi
e. Apa- Nova – furnizare apa rece - NU s-a Intocmit Contract
f. RADET – furnizare apa calda si caldura - Nu s-a intocmit contract

Pentru apa rece - Nu exista contoare separate pe fiecare scara, sunt doar doua contoare pe tot blocul pentru scarile 1-4 si 5-8. Dar, fiecare apartament din cadrul Asociatiei noastre are contorizare individuala la apa rece si apa calda si repartitoare de costuri a consumului propriu de caldura. Pe scara noastra RADET a montat si un GigaKalorimetru pe casa scarii la et 1.
Facturile ajung numai la Asociatia de Proprietari
bl X Scarile 2-7ceea ce nu mi se pare este legal, si deja a condus la Abuzuri din partea asociatiei de pe scarile 2-7.
Aceasta stabileste Pretul/mc de apa rece, apa calda si caldura implicit Pierderi si Penalitati proprii.
Totodata acestia calculeaza si salarii pentru servicii de contabilitate depline (nici macar partial), casierie, cenzorat fara a avea un accord cu Asociatia noastra.
Doresc sa mentionez ca in continuare pe postul de Presedinte si Contabil sunt acelasi persoane care au fost si in urma cu 10 ani cand s-au delapidat sume importante de bani din fondul de reparatii al intrebului bloc si care nu s-au implicat deloc in recuperarea banilor sustrasi de fostul Administrator, cu toate ca la acel moment toti proprietarii blocului au platit o Expertiza Contabila ( s-a pierdut urma).
Acestia nici macar nu doresc sa intocmeasca o Conventie de Calcul separat pentru scara 1 – pentru apa rece, apa calda si caldura sub pretextul ca sigur vom avea datorii, iar noi, ca Asociatie nu avem Patromoniu, si la un eventual process nu au ce sa execute.

Va rugam, sa ne ne acordati sprijin specializat in demersul nostru de separare al Asociatiei noastre de pe SCARA 1 fata de restul blocului respectiv Asociatia sc. 2-7.

Va multumesc !
Daca un Punct de lucru s-a infiintat pe baza unui contract de inchiriere pe o perioada de 1 an, la prelungirea contractului prin act aditional se mai depune ceva la Registrul Comertului ?

Multumesc