avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta dumitru

Activitate nicoleta dumitru

Răspuns la discuția cadastru
Va multumesc,
As vrea sa mai stiu daca se plateste in plus pentru aceste sarcini in afara de taxa normala?
Răspuns la discuția cadastru
Va multumesc pentru raspuns.
Cadastrul, dar intabularea?
Discuție cadastru
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca se poate face cadastru unui apartament care titlu executor si un dosar pe rol.
Va multumesc
Răspuns la discuția expertiza contabila
Buna ziua,
Am facut o sesizare la primarie, serviciul financiar contabilitate care a efectuat control control de specialitate asociatiei in urma careia s-au gasit nereguli in evidenta contabila cum ar fi: nerespectarea pretului la apa rece, necalcularea corecta a cotelor de intretinere din punct de vedere al persoanelor si a cotei parte indiviza.
Eu ma judec cu asociatia de proprietari de 6 ani, am facut 2 expertize contabile deja dar nestiind de acele nereguli raportate de primarie. Cele doua doamne experte care au efectuat acele expertize au verificat intradevar daca sunt calculate corect cotele de intretinere si penalitatile dar nu au folosit la aceste verificari facturile si restul documentelor cu care s-au facut plati si cum au fost ele impartite.
Din expertize a rezultat ca pretentiile formulate de asociatie nu erau reale. Si cu toate astea instanta m-a obligat pe mine la plata sumelor rezultate din expertize, la plata cheltuielilor de judecata si a dat drept de executare silita asociatiei.
Acum sunt in situatia de a pierde casa cu toate ca o mare parte din datoria la care am fost obligata de instanta am platit-o. Dar cum ramane cu faptul ca prin necalcularea corecta a pretului apei reci si a nerespectarii impartirii facturilor pe cota parte indiviza si persoane?
Din acest motiv as dori sa stiu pretul expertizei contabile pentru ca este vaorba de 10 ani de cand aceasta doamna administratora este in aceasta functie si calculeaza dupa ureche cotele de intretinere nu conform legii.
Daca puteti sa ma ajutati va multumesc anticipat
nicoleta dumitru
buna ziua,
stie cineva cat costa o expertiza contabila facuta la asociatia de locatari pe un an?
Daca ati citit cu atentie materialul expus de mine observati ca din raportul de control financiar reiese ca si cenzorul este in deficit prin faptul ca nu a intocmit si depus pe anul 2008 raportul comisiei de cenzori conform legii. Legat de presedinta asociatiei in afara de faptul ca nu a afisat raportul comisiei de control pot sa va mai spun ca ii este favorabila situatia, ma refer la modul de calcul al cheltuielilor care nu sunt calculate conform legii - cele care trebuiesc calculate pe nr de metri patrati sunt calculate pe persoane - deoarece dna presedinta stau 2 persoane in 4 camere, iar dna administratora sunt 2 persoane in 3 camere.

Intrebarea era la ce cale de atac pot recurge pentru indepartarea acestei situatii. Va multumesc pentru raspunsul deja dat.
Buna ziua,
Ma numesc Nicoleta Dumitru si ma confrunt cu urmatoarea problema. In urma unei sesizari facute la Primaria de sector Serviciul financiar contabil cu privire la activitatea administratorului, am primit urmatorul raspuns: "In urma controlului s-au constatat nereguli cu privire la: Registrul Inventar nu este infiintat, Registrul fondului de rulment, Fondului de reparatii, fondului de penalitatii si a fondurilor sumelor speciale nu sunt constituite in format tipizat, iar situatiile aferente acestor registre, ce au fost prezentate nu sunt intocmite conform OMEF 1969/2007. Listele cotelor de intretinere nu sunt intocmite conform legislatiei in vigoare, respectiv pretul apei reci este modificat, diferentele de apa rece nu sunt calculate pe cota parte indiviza, salariile angajatilor sunt impartite pe numar de persoane si nu pe cota parte indiiviza, nu s-a respectat termenul de 20 zile intre data afisarii si data scadenta a listeii de plata. Nu au fost evidentiate pe lista de plata referintele de calcul pentru cheltuielile pe numar de persoane si cheltuielile pe cota parte indiviza. Raportul comisiei de Cenzori pentru anul 2008 nu a fost intocmit de catre cenzor. Registrul de casa nu este intocmit conform Legii contabilitatii nr. 82/1991, neprezentand rulaj, total si sold zilnic. Nu s-a intocmit si depus pana in prezent, la termenele stabilite de Legea 23o/2007 situatia soldurilor elementelor de activ si pasiv la data de 31 decembrie si 30 iunie a fiecarui an. Aceasta nefiind intocmita, nu se cunoaste soldul fondurilor existente si nici soldul contului curent bancar al asociatiei....
La finalizarea controlului a fost incheiat un raport de control financiar contabil ce a fost trimis dnei Moldoveanu Paula, (presedinta asociatiei), ce are obligatia de a-l afisa la loc vizibil pentru a fi cunoscut de toti proprietarii blocului 112." (lucru care nu s-a intamplat nici pana la data prezentei)