avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters123009

Activitate ContSters123009

Lucrez la o institutie de stat in cadrul unei directii, la un serviciu social sunt personal contractual si sunt angajata pe un post cu studii superioare. Acest serviciu are mai multe birouri ( explic toate aceste amanunte pt. ca voi adresa mai multe intrebari).
1. Este normal si legal sa fiu mutata " cica pentru perfectionare" de la un birou la altul in decurs de cateva luni, fara a mi se aduce la cunostinta acest lucru in scris? -am fost informata doar verbal - mentionez ca fisa postului pt. atributiile de la biroul respectiv le-am primit mult mai tarziu.
In fisa postului sunt mentionate atributiile si obligatiile ce-mi revin, eu le respect.
2. Seful serviciului poate sa ne oblige cum sa ne desfasuram activitatea atata timp cat nu depasim termenele ? ex: noi facem mult teren - Poate sa ne oblige la ce ora sa plecam zilnic din institutie si cate cazuri sa facem pe zi?
In fiecare zi cand plecam pe teren notam ora plecarii, adresele, iar cand ne intoarcem ora sosirii. Cand revenim la birou ne apucam de scris pt. ca a doua zi trebuie sa-i prezentam ce am facut si sa dam actele la semnat.
3. Ni se cere in fiecare dimineata sa prezentam in scris raportul de activitate pt. ziua precedenta cu tot ce am lucrat pe ore. Tot ce va relatez eu acum sunt obligatii ce trebuie respectate insa fara a ne fi aduse in scris ( sub forma de nota interna sau regulament intern) Intreb ,se procedeaza asa nu trebuie n-ar sa fie o regula pentru toti angajatii institutiei ? Se poate sa fie doar pt. angajatii unui serviciu, fara acordul scris al directorului executiv?
As vrea sa stiu daca nu sunt incalcate astfel drepturile angajatilor si in ce legi sunt prevazute sau in codul muncii?
Nu stim cum sa proced pt. ca suntem f. f. stresati si obositi !

Va multumesc si va doresc toate cele bune !
Am grija de o pesoana in varsta de 88 de ani locuiesc la ea cu copilul, ea mi-a facut un testament acum o luna insa acolo nu e trecuta nici o clauza de ingrijire. In trecut d-na a mai avut astfel de testamente facute si cu alte persoane pe care la un moment dat le-a desfacut. Pe contractul de locuinta sunt trecute 2 persoane, ea si fiul sotului care a decedat, alti copii sau rude nu are. Eu sunt nelinistita deoarece fiul sotului este o persoana f. dificila.Pot eu sa fiu sigura ca nu voi fi atacata dupa moartea ei de fiu?sau de altcineva.Ma mai gandesc si la faptul ca dupa moarte voi cheltui destui bani si pentru succesiune sau cine mai stie pentru ce......
Poate ca ar fi fost mai bine daca faceam un contract de vanzare -cumparare cu uzufruct viager!!!!!!!!!!!
Va multumesc pentru timp si pentru raspunsuri anticipat.
Cu drag Otilia
Răspuns la discuția Multe intrebari fara raspuns!!!
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul si indrumarile primite de la d-voastra.Va doresc numai bine si promit ca o sa va tin la curent cu evenimentele ce se vor desfasura. Doamne ajuta!
Am incheiat divortul in decem.2009, am un copil de 14 ani si nu am facut partajul bunurilor. In prezent locuiesc cu copilul la o doamna in varsta de 88 de ani de care am grija, astfel ca nu platesc chirie- serviciu contra serviciu.Totusi am mai multe intrebari pentru d-voastra: 1) apartamentul in care am locuit este bun comun adica 1/2 fostii socri si 1/2 eu si fostul sot, insa locuinta a fost cumparata de socri- ei ma ameninta ca nu pot primi nimic dupa 15 ani de casnicie pentru ca ei au cumparat apartamentul desi in contractul de vanzare -cumparare este trecuta cota parte si pt. noi. Este posibil sa nu primesc nimic chiar daca si eu am adus contributie in aceea casa ? Dupa ei, eu nu am nici un drept adica am plecat cu copilul am luat doar hainele si atat- in rest eu ma ocup de cresterea si educarea copilului el nu a platit nici macar pensia.2) Doamna la care stau ar dori sa-mi faca un act de mostenire pentru bunurile ei-insa doar pentru 1/2 deoarece copilul fostului sot are drept la o cota de 1/2 din locuinta. Acum fostii socri sunt nevoiti sa vanda apartamentul si ar dori sa-mi dea bani sa-l despagubesc pe copilul fostului sot al doamnei- insa mi se pare ciudat, ei vor ca pe 1/2 partea ce o vor plati sa fie trecut copilul meu si ei tutori. Este posibil asa ceva? Adica partea mea din bunuri sa nu o primesc eu ,insa ei sa-i lase totusi ceva copilului adica 1/2 din apartamentul doamnei la care stam cu conditia ei sa fie tutori. Imi cer mii de scuze pentru incalceala textului si a intrebarilor dar nici eu nu mai stiu cum sa fac si m-am saturat sa par o "cersetoare", vreau doar dreptul meu ce mi se cuvine pt. ca am un copil de crescut si educat.Va multumesc daca ma puteti ajuta cu sfaturi si va doresc numai bine.Doamne Ajuta!