avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate mirelaelena

Activitate mirelaelena

Discuție mostenire
Buna ziua,
Rog sprijin clarificare, mostenirea unei case in timpul casatoriei se imparte intre soti la divot?
Multumesc,
Răspuns la discuția succesiune
cum anume? ma intereseaza pasii care trebuie realizati, procedural vorbind...multumesc mult
unde se poate deschide succesiunea, exista restrictii de arondare?..domiciliul vreunuia dintre ei..
Discuție succesiune
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu detalii despre procedura de deschidere a succesiunii, mai exact tatal meu a fost invitat de catre Primarul satului din care a facut parte, sa deschida succesiunea dupa moartea bunicului meu, in1985 (care a fost recasatorit si nu a avut alti mostenitori) .
Se pare ca in 1986, tatal meu a fost invitat pentru deschiderea succesiunii de catre mama vitrega, acesta neavand nici o pretentie nu s-a prezentat.Insa dupa 1989 urmare a emiteri titlului de proprietate a terenului agricol si pe numele tatalui meu si pe numele mamei vitrege, fiecare dintre cei 2 a beneficiat de avantajele exploatarii respectivului teren.
Ar trebui acum sa se prezinte sa faca succesiunea terenului?
Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Răspuns la discuția constructie casa pe \"calcan\"
casa nu este construita inca, urmeaza ..insa acesti oameni ameninta ca nu vom pune piciorul in curtea lor ..ideea este cand vom ajunge la finisat ...
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o parere privind posibilitatea dpdv juridic prin care vecinul de rea credinta poate fi obligat sa permita acesul pe proprietatea sa pentru a finisa o casa costruita de mine conf. avizului primit de la primarie (impus) pe calcan..mentionez ca nu am perete comun cu acesta , casa lui fiind la o distanta de aproximativ 3-4m de locul unde va fi amplasata a mea.
Multumesc ,
Răspuns la discuția casa pe calcan
ma poate ajuta cineva si cu o alta parere ?
multumesc !
Răspuns la discuția casa pe calcan
multumesc mult pentru raspuns ...pertinent si la obiect ..insa ar intarzia executia lucrarii...alte termene...semnaturi samd ...intrebarea este daca am o sustinere dpdv juridic ...e clar ca nu pot sta in aer ...daca asa au hotarat la emiterea autorizatiei inseamna ca s-a avut in vedere si faptul ca vecinul nu ar fi de acord deci este obligat ....exista o astfel de obligatie ?
Răspuns la discuția casa pe calcan
multumesc mult pentru raspuns ...pertinent si la obiect ..insa ar intarzia executia lucrarii...alte termene...semnaturi samd ...intrebarea este daca am o sustinere dpdv juridic ...e clar ca nu pot sta in aer ...daca asa au hotarat la emiterea autorizatiei inseamna ca s-a avut in vedere si faptul ca vecinul nu ar fi de acord deci este obligat ....exista o astfel de obligatie ?
Răspuns la discuția casa pe calcan
am verif ...se mentioneaza acordul vecinilor doar in cazul in care peretele este comun cu al acestora ...nu este cazul nostru ...casa acestora este la o distanta de aprox 3m...noi nu am dorit sa construim pe calcan ...dar asa au hotarat cei de la Primarie...ghinion
Răspuns la discuția casa pe calcan
nu cred , voi verifica documentele, insa si daca ar fi existat o astfel de conditie nu as fi putut sa o pun in aplicare, ideea este ca Certif de Urbanism a fost emis asa pe calcan desi noi nu am dorit acest lucru in mod explicit...stiind situatia