Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu detalii despre procedura de deschidere a succesiunii, mai exact tatal meu a fost invitat de catre Primarul satului din care a facut parte, sa deschida succesiunea dupa moartea bunicului meu, in1985 (care a fost recasatorit si nu a avut alti mostenitori) .
Se pare ca in 1986, tatal meu a fost invitat pentru deschiderea succesiunii de catre mama vitrega, acesta neavand nici o pretentie nu s-a prezentat.Insa dupa 1989 urmare a emiteri titlului de proprietate a terenului agricol si pe numele tatalui meu si pe numele mamei vitrege, fiecare dintre cei 2 a beneficiat de avantajele exploatarii respectivului teren.
Ar trebui acum sa se prezinte sa faca succesiunea terenului?
Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Ar fi indicat sa iesiti din indiviziune cu privire la teren prin partaj
cum anume? ma intereseaza pasii care trebuie realizati, procedural vorbind...multumesc mult
unde se poate deschide succesiunea, exista restrictii de arondare?..domiciliul vreunuia dintre ei..
mirelaelena, utilizator