avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate epop52

Activitate epop52

Răspuns la discuția Intrebare
Dar in acest caz,actionarul majoritar(si unic) este statul.Aici in baza carei legi se stabilesc treptele de salarizare?Ce pot face eu daca-ca inginer cu peste 30 de ani vechime in munca-constat ca multi angajati mai tineri si cu studii liceale au salarii duble (uneori)fata de mine.Mentionez ca am lipsit din sistem cca 12 ani,dupa care am revenit prin concurs.
Discuție Intrebare
Va rog sa ma lamuriti in ce masura prevederile Legii 330/209 se aplica firmelor particulare sau regiilor de stat(caz particular Societatea Nationala de Radiocomunicatii-capital 100% de stat).Si daca este prevazut undeva acest lucru.
Multumesc anticipat.
Lucrez in cadrul Ministerului Comunicatiilor la explooatarea unor Statii de televiziune si de radiodifuziune.Nu inteleg de ce angajatilor MI li se da spor de radiatii electromagnetice pentru lucrul cu statii portabile de radioemisie(cu radiatii puternice de cativa miliwati)iar noua,celor din sistem nu ni se acorda acest spor stiind ca lucram la cativa metrii de antenele ce emit programe radio-tv cu puteri de cativa kilowati,supraveghind emisia tv 100% din timpul de munca cu ajutorul monitoarelor tv.....Ce putem invoca in acest sens?
"Legea 319 din 2006 reglementeaza siguranta in munca"...Poate cineva sa ma ajute sa gasesc aceasta lege.Se poate aplica si personalului din televiziuni care 100% din programul de munca se desfasoara in fata ecranelor tv?
Ce termen de prescriere au contraventiile la Legea contabilitatii?Concret,daca s-a depasit plafonul de 5000 Lei de plati zilnice in numerar,dupa cat timp aceasta contraventie se prescrie?
Răspuns la discuția Ce trebuie sa fac?
Chiar daca e vorba de aceeasi intreprindere la care m-am reangajat ,execut aceeasi munca de atunci , treapta de calificare"inginer principal" fiindu-mi trecuta din 1989 in Carnetul de Munca?La reacadrare am fost trecut la "inginer".Mie mi se pare ca este o retrogradare atata timp cat in economie exista oameni care lucreaza ca "inginer principal"sau "tehnician principal".Chiar in cadrul firmei la care lucrez,un coleg s-a pensionat anul trecut ca 'tehnician principal"....
Din 1977 pana in 1989 am lucrat ca inginer la Societatea Romana de Radiocomunicatii (cu capital de stat)de unde am iesit ca inginer principal(trecut si in carnetul de munca)si m-am privatizat.In anul 2006,renuntand la privatizare,m-am reangajat porin concurs ca inginer la aceeasi societate si am fost incadrat la nivel de inginer proaspat absolvent de facultate.Dupa trecerea a 3 ani de la angajare,am solicitat trecerea la un salariu corespunzator calificarii si experientei mele,datorita faptului ca am un salariu cu putin mai mare decat femeia de serviciu.Mi s-a raspuns ca in domeniul nostru 's-a desfiintat categoria de inginer principal' neexistand vreo posibilitate de a-mi mari salariul.Va rog sa-mi acordati cateva sfaturi privind ce as putea face.Nu mi se pare legal sa nu mi se recunoasca prin salariu,calificarea.

Va multumesc