avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate lulu80

Activitate lulu80

Buna dimineata

Azi dimineata m-am urcat de la capatul autobuzului si dupa nici un minut au venit controlorii sa verifice daca am validat. Nu validasem, pentru ca nu o gasisem inca prin geanta.
Ne-am dat jos la prima statie, am platit suprataxa... nu aveam nici chef, nici timp sa stau sa ma cert cu ele.
Nu stiu unde sa caut, daca este specificat undeva in vreo lege ceva legat de cat de repede trebuia sa validez dupa ce m-am urcat in autobuz, daca are vreo importanta ca era prima statie de la capatul autobuzului sau nu.

In plus pe bon, tronsonul controlorului respectiv este: Baba Novac - Muncii - Fundeni, iar eu eram in Titan, la capatul autobuzului 335. Au veau dreptul sa-mi ceara actele pentru control, daca nu era zona lor?

Multumesc
Am inteles
Multumesc frumos pentru raspuns.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Exista doar o singura adresa unde ar fi putut trimite citatia.
La primul proces am primit citatia. La fel si decizia tribunalului.

Poate exista vreo legatura intre faptul ca nu am primit citatia si aceasta decizie ?
www.avocatnet.ro/content/art...

Sau odata ce ANPS a facut recurs, acesta trebuie sa se judece?

Ceea ce inteleg eu din decizia de mai sus, ca toate procesele de acest gen, au ca finalitate primirea indemnizatiei si pentru ceilalti copii proveniti din sarcini multimple. Ori eu, acest proces l-am castigat... numai ca ulterior ANPS a facut recurs, iar mai tarziu sa apara si aceasta decizie.

Multumesc inca odata.
O seara buna
Buna seara

Anul trecut am castigat procesul impotriva Agentiei Nationale pt Prestatii Sociale - legat de indemizatia pentru gemeni. Am cautat pe site, la Curtea de Apel, si am gasit ca in luna mai au facut recurs, iar termenul este la inceputul lunii ianuarie 2012. Insa nu am primit citatie. Se intampla sa ajunga si in ultima clipa? Ce se intampla daca nu primesc citatia? Nu ma prezint la tribunal?

Multumesc
Intrebare :D
Am doi baieti gemeni, nascuti in martie 2007.
Am intrat in concediul de crestere al copilului, in mai 2007 pana la implinirea celor 2 ani (ai copiilor), timp in care am luat 600 ron. Plus alocatiile copiilor 2 x 200 ron (pana la 2 ani).
Am inteles ca se poate da statul in judecata, pentru a beneficia si de indemnizatia pentru al doilea copil. Dar mai mult de atat nu stiu. Poate reusiti sa ma lamuriti daca este asa, daca mai pot face treaba asta (nu stiu care este termenul de prescriere), de unde sa incep :D

Va multumesc.