avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate shteff84

Activitate shteff84

Răspuns la discuția pfa
va multumesc frumos pentru raspuns!
Discuție pfa
buna ziua!

am absolvit ase, economie generala, am licenta luata ca economist, un master de comunicare economica tot in cadrul ase, atestat de contabil statistician emis de colegiul economic virgil madgearu si o diploma de inspector resurse umane emisa de centrul arrow.

ma intereseaza daca tinand cont de pregatirea mea pot tine contabilitatea unor firme, inclusiv cartile de munca dupa examenul itm si daca da, care sunt pasii, ce mi-ar lipsi sa pot reusi sa-mi implinesc "visul" etc. :)

multumesc!
buna ziua!
ma intereseaza daca pt angajatele aflate in concediu crestere copil pana la 2 ani care au contractul de munca suspendat in acest timp se va acorda un salariu mediu pe unitate si la a doua nastere survenita pana la implinirea celor 2 ani.
angajatorul mi-a raspuns ca eu sunt acasa pt crestere copil pana la 2 ani si am contractul suspendat pana in martie 2010, iar faptul ca am nascut al doilea bebe in ianuarie 2010 ma impiedica sa beneficiez din nou de acei bani.
ce parere aveti?
Buna ziua!
ma intereseaza daca in cazul in care am nascut in iunie 2009 primul copil si raman insarcinata din nou dand nastere celui de-al 2 lea copil pana ca primul sa implineasca 2 ani beneficiez de indemnizatie si pt cel de-al 2 lea bebe? in ce cuantum? prima indemnizatie este de 1600 ron +200 ron alocatie bebe.

dar daca al 2 lea copil il nasc la 2 ai si 2 luni de exemplu de la prima nastere? pot sa beneficiez de prenatal 2 luni in continuarea primei indemnizatii, apoi de post natal si ulterior de a 2 a indemnizatie? sau trebuie obligatoriu sa lucrez o vreme pt cel de-al 2 lea bebe?
multumesc anticipat pt raspunsuri!
buna ziua!
va rog sa imi spuneti daca pe anul 2010 ramane in continuare suma de 250 ron, venit maxim realizat pe care il poate avea o persoana pt a fi luata in intretinere.
multumesc pt ajutor!