avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate djmar1u5

Activitate djmar1u5

Răspuns la discuția ASIGURARE DE VIATA pentru credit
daca figura in evidentele medicale , banca de ce a acceptat sa.i ofere creditul ? dupa deces noi(4copii al decedatului) am facut si succesiunea de pe partea tatalui , renuntand la mostenire in favoarea unui singur frate . de ce ar putea sa se lege banca ptr a recupera creditul , daca el nu mai detine nici un bun
Răspuns la discuția ASIGURARE DE VIATA pentru credit
refintarea a facut.o in martie iar in aprilie a aflat ca sufera de neoplasm si s.a si operat
buna ziua ! tatal meu a accesat un crediit de nevoi personale de la banca fara girant sa ipoteca cu asigurare de viata in urma cu ceva ani . Anul trecut a facut refinantare la credit iar dupa 9 luni a decedat . am anuntat banca despre deces , mi.au zis ca trebuie trimis un dosar medical la asigurai . Dupa ceva timp am primit raspuns de refuz al asigurarii pe motiv ca era sub supravegherea medicala cu hemoroizi , iar cauza decesului a fost neoplasm rectal . Ce e de facut ? multumesc o zi buna
intr-o zi de vineri , conducand auto personal , pe un drum judetean , intre 2 localitati , intr-o curba , in timp ce efectuam virajul la dreapta , am derapat si am ajuns cu masina in sant . Nu au fost victime , doar avarii la masina (am rupt bara din fata a masinii) . Am scos masina din sant , am dus-o la un service . Incepand de vineri , imediat dupa accident am incercat sa iau legatura cu politistul de pe raza localitatii , dar nu am reusit . Sambata si duminica am fost la servici , iar abia luni m-am prezentat la politia de pe raza domiciliului ; le-am explicat ca am nevoie de autorizatie de reparatie ptr service ... le-am explicat ca de de 3 zile am incercat sa dau de politistul din respectiva localitate unde a avut loc accidentul . bine merci mi-a suspendat permisul pe o perioada de 30 de zile + amenda . Pot sa mai fac ceva ,ptr a recupera permisul inainte de 45 de zile (dovada 15 zile + 30 de zile suspendarea) . Pot renunta la dovada de 15 zile ?
talon e certificatul de inmatriculare da ? nu are nici o rubrica unde ar scrie ca e instrainat .....
Buna ziua ... am cumparat de curand un auto pe baza de contract v/c . am primit cartea masinii certificat de inmatriculare . Proprietarul care apare pe cartea masinii ... a vandut-o pe aceasta unui tip din galati care la randul lui a vandut-o unui tip din braila care mi-a vandut-o mie . Nici unul din ultimii doi (cel de la galati si braila) nu au trecut masina pe numele lor . Proprietarul a zis ca a radiat masina la inceputul anului ( am verificat ... si asa este) ... Eu acum ca sa obtin "nenorocitul " ala de certificat ce trebuie sa fac .... ati putea sa imi lasi un mesaj la id de mess roxanna0027 ... va multumesc
Am primit astazi (25 .01.2010) o somatie in care sunt anuntat ca am de platit o amenda in valoare de 100 ron + 20 lei cheltuieli judiciare ptr o amenda din data de 29.05.2007 . In acea perioada am fost anchetat ptr ``ultraj contra bunelor moravuri`` ..... ancheta finalizandu-se cu o amenda in valoare de 100 ron pe care nu am platit-o .
Dupa 3-4 luni ..... am fost instiintat ca pedeapsa primita a fost prea mica si trebuie sa fiu din nou anchetat , dar de aceasta data in tribunal de un judecator si tot completul de judecata (sper ca m-am pronuntat corect) .
Dupa un an , un an si ceva .... .cat a durat tot acest proces , am primit decizia judecatoreasca prin care eram anuntat ca trebuie sa plateasca o amenda penala in valoare de 300 ron + cheltuieli de judecata ..... si 3 ani cu suspendare ...... Am platit amenda penala la cateva zile de la decizia judecatoreasca ......

Cam asta a fost .......acum trebuie sa platesc si amenda de 100 de ron ? De ce ?
Pentru fapta comisa ..... eu zic ca am platit ! De ce sa platesc si pentru greseala lor ? Sau gresesc ?

multumesc .....si felicitari ptr ceea ce faceti pentru cei care au nevoie de serviciile dvs .