avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate vasiauvi

Activitate vasiauvi

Răspuns la discuția Certificat energetic.
Din cate stiu certificat energetic trebuie obligatoriu LA ORICE contract de vanzare cumparare. Indiferent daca vanzarea se face intre rude de gradul I. Deci, da, trebuie certificat energetic.
Buna ziua,
Am cumparat un apartament cu trei camere (cu Prima Casa) acum cateva luni in urma. Apartamentul a fost modificat de catre fostul proprietar, mai exact o debara a fost demolata, iar geamul si usa de la o camera au fost inlaturate pentru a face legatura directa cu balconul. Mentionez ca niciun zid sau pilon de sustinere nu a fost inlaturat, deci structura nu a fost pusa in pericol in niciun fel.
Acum vecinul de de-asupra ma ameninta ca ma reclama la primarie ca nu am autorizatie de demolare a camarei. Chiar daca este evident ca nu eu am facut modificarile, ci fostul proprietar, si ca noi nu am facut nicio alta modificare in apartament.
Vreau sa va intreb daca eu pot intra sub incidenta legii?

P.S. conflictul cu vecinul de de-asupra, de la etajul 4, e ca l-am reclamat la mai multe institutii ale statului deoarece are un laborator de tehnica detara in dormitor. Laboratorul NU este izolat fonic si ma deranja foarte tare, lucrand chiar noaptea. Dar asta e o alta poveste ...

Va multumesc! Va stau la dispozitie cu mai multe detalii daca sunt necesare.
Doamna Lili, multumesc pentru raspuns!
Am sunat azi la firma de service si mi-au zis ca au schimbat placa de baza, cu toate ca acelasi lucru l-au facut si a doua oara.
In fine, la cum merg lucrurile in Romania mai bine ma las pagubas si in continuare am sa sfatuiesc pe toti sa nu cumpere marca aceea de laptop si nici daca firma la care l-am trimis este raspunzatoare pentru service.

Multumesc!
Buna seara,
Inainte de a va prezenta problema mea vreau sa va multumesc ca va rapiti din timp pentru a citit aceste randuri si ca incercati sa ma ajutati!

Am luat un laptop acum 2 ani si garantia e tot pe 2 ani si inca nu s-a terminat. Chiar de la cumparare am vazut ca se restarteaza aleatoriu. Din pacate a trebuit sa merg in Franta la studii si nu am putut sa-l trimit inapoi deoarece aveam nevoie mare de el. Ca sa le arat ca defectul (restartarea) se produce din cauze hardware am instalat 2 sisteme de operare diferite. Cand am venit in Romania l-am trimis in service si mi l-au trimis dupa o saptamana cu acelasi defect spunand ca nu au observat nimic la el. Am facut filme, l-am testat chiar eu si l-am trimis a doua oara. Mi-au schimbat placa de baza, bateria, tastatura, cooler-ul dar din nefericire se restarteaza in continuare. Ei mi-au zis ca au observat defectul dar dupa o convorbire telefonica cu unul din cei care s-au ocupat de laptop mi-am dat seama ca m-au mintit.
Am vobit din nou cu ei si l-am trimis pentru a TREIA oara! De felul meu sunt rabdator! Dar vreau sa va intreb:
De cate ori poti trimite un laptop in service si el sa vina cu acelasi defect? Am inteles de la cineva ca daca trimiti de 3 ori si are acelasi defect trebuie sa-ti inlocuiasca tot produsul! E adevarat?

Am sa sun la protectia consumatorului din Bucuresti dar vroiam, inainte sa mi-l trimita a treia oara acasa, sa-mi dati un sfat!
Multumesc!