avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_88

Activitate andrei_88

Răspuns la discuția Cumparaturi online !!!!
da inteleg, dar este un site de cumparaturi cu mai multe profile si mai multi utilizatori care isi pune fiecare produsul in vanzare, nu stiu daca am voie sa zic denumirea site-ului. si persoana respectiva nu imi poate da factura pe ceasurile respective, intrebarea mea este cum as putea sa le trimit t
Buna! As dori sa cumpar mai multe ceasuri de pe internet si as vrea sa le expediez prin posta in America dar am inteles ca este un agent vamal care verifica coletu.Nelamurirea mea este ca am nevoie neaparat de factura pentru ele@ sau e de ajuns ca dovedesc printr-un act de la firma de curierat ca le-am primit prin ei ca sa dovedesc ca nu le-am furat.
Va rog ajutati-ma!
Răspuns la discuția clauza contract de munca
marfa o primeam pe avize dar in acelasi depozit aveam cam 7 persoane marfa si ne luam fiecare dupa cat avem nevoie nu dupa aviz, unele avize nici nu le-am semnat ca nu am fost la descarcat camion si le-a semnat un coleg a cui e depozitu.
mi se pare putin santaj ca ei sa fie ofticati dupa 1 an si 8 luni de situatia mea.
Răspuns la discuția clauza contract de munca
ma intorc dupa cateva luni la caz, care sta in felul urmator: eu vreau sa-i dau in judecata pe ei pentru neplata salariului, garantia, concediu, si ei zic ca ma dau si ei in judecata pentru : lipsa marfa:1996lei ,monezi 1533 lei si inca rebuturi care mi le cereau oamenii de la aparate in valoare de 1292.96( pe un an intreg) cam 100 de lei pe luna .
Răspuns la discuția Plata la negru, recuperare salar.
pai de 1 an si 8 luni :)
Răspuns la discuția Plata la negru, recuperare salar.
deci......poate sa recupereze cei 350 de lei/luna de la mine daca se ajunge la judecata@
Răspuns la discuția Plata la negru, recuperare salar.
salarul il primeam pe card direct in cont. nu se poate sa ia un extras de cont cum ca ei mi-au trimis 1150 in loc de 800@deci extrasu de cont sa fie dovada cum ca mi-au dat mai mult de 800
Sunt angajat la o firma cu 800 de lei pe cartea de munca,si eu luam in mana cam 1150 lei. urmeaza sa-i dau in judecata pentru neplata salariului ,garantie , concediu si juristu firmei mi-a zis ca daca ii dau in judecata atunci el poate sa imi ceara diferenta dintre 1150 si 800 lei adica 350/luna cum ca ei ar fi gresit. desi erau bani la negru. SE POATE ASA CEVA@ va rog ajutati-ma.
Răspuns la discuția clauza contract de munca
Mai ales ca mi-au zis sa predau ruta cu aparatele, si acum stau acasa pentru ca le-am predat si mi sa nu se lege cum ca nu m-am prezentat la locul de munca si asta sa fie motiv de dat afara.Dar eu n-am primit nici o instiintare cum ca ma dau afara si nici nu mi-am bagat demisia. mi-au cerut sa-mi bag demisia dar am refuzat. o data si odata tot o sa plec dar mai am de luat aproape 2 salarii, cam 30 de zile concediu neluat pe care sa mi-l plateasca si garantia cam 1100 de lei. in total cam vreo 4000 de lei sa zic asa , totusi sunt cam 3-4 luni de munca si vreau sa actionez ca la carte sa nu raman fara ei.
Buna , va rog mult sa ma ajutati si pe mine in legatura cu problema mea.
Suna cam asa: sunt angajat la o firma cu aparate de cafea (dintr-alea cu fise) si eu am obligatia sa le curat,sa le pun marfa,etc.printre altele mai trebuie sa le dau si jetoane protocol la administratorii locatiilor unde amplasez aparatele .In atributiile de munca scrie in felul urmator:testele,gratuitatile si rebuturile vor fi scazute in cuantum de 0.5% numai cu aprobarea conducerii unitatii..(in cazul acesta gratuitati reprezinta jetoanele) Problema este ca mie mi s-a zis verbal ca am voie sa dau cam 10,15 respectiv 20% jetoane din selectiile pe care le produc.
depinde de cat de bine merg aparatele respective.Acum m-am certat cu ei si nu mi-au dat salaru ptr luna trecuta, si ma cam forteaza sa plec.
Eu normal am zis ca ii dau in judecata dar ei tot imi zic de clauza de 0.5% si ca nu mai imi dau nici un leu. lucrez de aproape 2 ani si specific ca am documentele pe care trebuie sa le intocmim lunar . Acolo se vede clar care este adevaratul procent la respectivele aparate adica: 10,15 sau 20%.le-as putea folosi ca si probe@ sau e mai importanta clauza din contract ( 0.5% )
Ce sanse am @ va rog sa ma ajutati:((