avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate oltytza

Activitate oltytza

Buna,ar putea cineva sa ma ajute?As dori sa stiu in ce conditii se mai acorda concediul de studii timp de o luna(cred).Am cerut anul trecut si nu mi s-a acordat pe motiv de lipsa de personal si nu stiu daca era legal refuzul lor.
Discuție ore de munca
Buna seara,
Am o nelamurire in ceea ce priveste programul meu de munca, care urmeaza sa fie schimbat si ma intreb daca este legal ceea ce se face(sau chiar si vechiul program daca este legal).Momentan lucrez 7 ore pe sapt/luni-vineri si 12 ore in weekend, o data la 2 sapt(deci 24 ore pe weekend), cu 2 zile libere(in tura de dimineata), tot o data la 2 sapt. Pe viitor, seful meu vrea sa modifice programul din weekend, astfel incat sa se lucreze program normal(cel din timpul saptamanii)in fiecare weekend, fara zi libera in timpul saptamanii.Poate reuseste cineva sa ma lamureasca.
Multumesc anticipat:)
Buna ziua,
Din pacate aceeasi problema o am si eu cu laptop.De cateva zile l-am trimis a treia oara in service si inca nu stiu ce raspuns imi vor da. Ideea ar fi ca intre timp m-am angajat chiar la una dintre filialele firmei de unde am luat latopul cu aprox 2 ani in urma si am observat ca daca se face scandal la magazin si daca se ameninta cu OPC-ul (din acelasi motiv ca si al meu) chiar functioneaza, in sensul ca se recurge la inlocuirea cu acelasi produs sau cu unul care sa aiba acelasi pret, in caz de indisponibilitate pe stoc.
Eu, personal, ma gandesc sa astept sa vad ce raspuns primesc de la cei din service si, apoi sa incerc faza cu amenintarile....poate,poate functioneaza si in cazul meu....