avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate uci

Activitate uci

Discuție Pensia de urmas
Buna,am o intrebare pentru mama mea care este in pensie la limita de varsta si vreau sa stiu daca este in drept sa primesca si pensie de urmas dupa tatal meu care este decedat din 2005.
Buna ziua,am si eu unele nelamuriri referitor la despagubirile care se dau pentru cei ce au fost in razboi.Tatal meu a fost dus la munca fortata in timpul razboiului,(in Ungaria si Cehia)si am inteles ca s-ar da unele despagubiri pe baza livretului militar.
1.tatal meu este mort deci mostenitorii au acest drept la despagubiri?
2.pe livretul militar nu se mai vede aproape nimic(fiind foarte vechi) ce-i de facut?
3.de ce acte mai am nevoie si care sunt procedurile care ar trebui urmate pentru a intra in posesia acestor despagubiri?
Multumesc celor care imi vor raspunde
Buna,ce ar trebui sa fac in legatura cu un credit luat de la bcr.Nu am semnat actul aditional dar,defapt nici nu mi-a fost pus la dispozitie.Am mai pus aceasta intrebare dar dupa cum se pare nimeni nu ma poate lamuri.Defapt nu primesc nici un raspuns Intrebarea mea era cat se poate de simpla dar nu pentru mine ci pentru ceai in tema .
Discuție actul aditional
Buna,am si eu un credit de nevoi personale luat de la bcr si din cauza caruia a trebuit sa plec din tara nemaiputand face fata ratelor.Din cate am inteles trebuia semnat acel act aditional dar,eu nu am fost anuntata de banca despre acest lucru deci nu a fost nici semnat.Ce ma sfatuiti sa fac?Mentionez ca ratele care le am au crescut de la o luna la alta tinand cont ca au fost platite la timp.Multumesc
In cat timp este obligat inspectorul de daune sa solutioneze un dosar cu privire la un accident rutier?I s-au pus la dispozitie toate actele necesare dar se trage de timp