Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... livretul militar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

livretul militar

Buna ziua,am si eu unele nelamuriri referitor la despagubirile care se dau pentru cei ce au fost in razboi.Tatal meu a fost dus la munca fortata in timpul razboiului,(in Ungaria si Cehia)si am inteles ca s-ar da unele despagubiri pe baza livretului militar.
1.tatal meu este mort deci mostenitorii au acest drept la despagubiri?
2.pe livretul militar nu se mai vede aproape nimic(fiind foarte vechi) ce-i de facut?
3.de ce acte mai am nevoie si care sunt procedurile care ar trebui urmate pentru a intra in posesia acestor despagubiri?
Multumesc celor care imi vor raspunde
Domnule cred ca va referiti la legea 221/2009,care vizeaza fostii detinuti politici.Trebuie indeplinite anumite conditii ca sa va adresati Tribunalului pentru acordarea despagubirilor civile prevazute de lege.