Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 221/2009
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 221/2009

Tatal meu a fost militar in armata ungara.La sfirsitul razboiului a cazut prizonier in Austria.A fost in lagar linga Linz 1 an si 2 luni.Acest lucru a fost certificat de Ministerul Apararii din ungaria.La noi a beneficiat de statutul de veteran de razboi pina la decesul survenit in 2001.M-ar interesa daca mama mea ar putea beneficia de despagubiri conf.legii 221/2009(avem livretul militar).
Deocamdata dosarele care au ca baza legea 221/2009 au fost suspendate intrucat un articol ( art. 5 privind despagubirile) a fost declarat neconstitutional. Totusi, cei care au fost veterani de razboi nu se incadreaza in prevederile legii 221/2009