Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri deportare in URSS
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri deportare in URSS

Tatal meu, domiciliat in Moftinu Mare, judetul Satu-Mare, a fost deportat incepand cu 02.01.1945 pana in 25.12. 1946 in URSS, la munca fortata. Benefiiaza de despagubirile prevazute de Legea 221 din 2009?
da, dar trebuie sa va angajati un avocat pentru redactarea, sustinerea cerererii de despagubire.
Da,poate beneficia de despagubiri civile,dar nu in temeiul legii 221/2009.