avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri deportare in URSS
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri deportare in URSS

Tatal meu, domiciliat in Moftinu Mare, judetul Satu-Mare, a fost deportat incepand cu 02.01.1945 pana in 25.12. 1946 in URSS, la munca fortata. Benefiiaza de despagubirile prevazute de Legea 221 din 2009?
Cel mai recent răspuns: florina-valter , utilizator 11:15, 11 Octombrie 2011
da, dar trebuie sa va angajati un avocat pentru redactarea, sustinerea cerererii de despagubire.
Da,poate beneficia de despagubiri civile,dar nu in temeiul legii 221/2009.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire pentru un deportat in urss ? ContSters276572 ContSters276572 Buna ziua, cum pot solicita si cui trebuie sa ma adresez pentru a primi o despagubire pentru un strabunic deportat in URSS, strabunic de origine germana, ... (vezi toată discuția)
Prizonierat urss kotirlan mariana kotirlan mariana bunicul meu a fost prizonier in URSS din1945 pana in 1948 vreau sa stiu daca mai beneficez de despagubiri si ce acte trebuiesc (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 bejenarv bejenarv Am o intrebare referitor la legea 221/2009: Sunt mostenitorul testamentar (legatar universal) al unei persoane necasatorita decedata fara copii care a suferit ... (vezi toată discuția)