Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Despagubire pentru un deportat in URSS ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Despagubire pentru un deportat in URSS ?

Buna ziua,
cum pot solicita si cui trebuie sa ma adresez pentru a primi o despagubire pentru un strabunic deportat in URSS, strabunic de origine germana, svab din Satu-Mare.
Intre timp am citit cate ceva din legea 221/2009 si OG 105/1999, dar as avea nevoie de ajutor.
Daca este vreun coleg/colega avocat as aprecia mult raspunsurile!
Multumesc anticipat!
Despre ce perioada este vorba ? .... deoarece prin Decizia nr.15/2012 (RIL) ICCJ a decis ca "In interpretarea si aplicarea dispozitiilor art. 4 alin. (2) din Legea nr. 221/2009 raportat la art. 1 alin. (3) din acelasi act normativ si art. 2 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 214/1999, deportarea si prizonieratul in fosta U.R.S.S. anterior datei de 6 martie 1945 nu reprezinta masuri administrative cu caracter politic, in sensul Legii nr. 221/2009. "
Buna ziua,
este vorba despre perioada 44-48.
In cazul acesta pentru perioada 45-48 se poate solicita vreo despagubire? mentionez ca traieste fiica, ea ar fi persoana care solicita despagubirea.
Multumesc!