avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1016 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Despagubire pentru un deportat in URSS ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Despagubire pentru un deportat in URSS ?

Buna ziua,
cum pot solicita si cui trebuie sa ma adresez pentru a primi o despagubire pentru un strabunic deportat in URSS, strabunic de origine germana, svab din Satu-Mare.
Intre timp am citit cate ceva din legea 221/2009 si OG 105/1999, dar as avea nevoie de ajutor.
Daca este vreun coleg/colega avocat as aprecia mult raspunsurile!
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ContSters276572 , utilizator 09:51, 27 August 2016
Despre ce perioada este vorba ? .... deoarece prin Decizia nr.15/2012 (RIL) ICCJ a decis ca "In interpretarea si aplicarea dispozitiilor art. 4 alin. (2) din Legea nr. 221/2009 raportat la art. 1 alin. (3) din acelasi act normativ si art. 2 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 214/1999, deportarea si prizonieratul in fosta U.R.S.S. anterior datei de 6 martie 1945 nu reprezinta masuri administrative cu caracter politic, in sensul Legii nr. 221/2009. "
Buna ziua,
este vorba despre perioada 44-48.
In cazul acesta pentru perioada 45-48 se poate solicita vreo despagubire? mentionez ca traieste fiica, ea ar fi persoana care solicita despagubirea.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prizonier de razboi - compensatii materiale Doru D. Doru D. Bunicul meu a fost luat ca prizonier de razboi in 1944 de catre armata rusa. Dupa 4 ani de munca silnica in Siberia a fost eliberat. A decedat in 1986. Doresc ... (vezi toată discuția)
Despagubire pentru sasi deportati in urss ludo ludo Daca stie cineva ce poate face un urmas al unor sasi deportati in URSS in perioada 1945-1949 ca sa obtina o despagubire pentru acea perioada neagra din viata ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 GABRIELA  MARIA CHIRCULESCU GABRIELA MARIA CHIRCULESCU Buna ziua. Mama mea a fost deportata in Baragan. Beneficiaza de prevederile DL. 118. Am introdus actiune doar pentru daunele morale suferite in perioada ... (vezi toată discuția)