avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate chris75

Activitate chris75

Buna seara,
Am si eu o curiozitate si poate cineva are un raspuns pertinent:
Persoana X, 55 ani, cu problema psihice are luat in spatiu un nepot care incearca sa o forteze sa vanda apartamentul si in acest fel sa intre in posesia unei sume din vanzare. Ce posibilitate exista de a impiedica acest lucru sa se intample? Asistenta sociala? Tutore?


ERATA !!!!! Impiedicarea unei vanzari de proprietate!!!!!!!!!!!!!!!!!
Răspuns la discuția Abuz al Politiei Romane!
Dosarul poarta o data relativ recenta.... 17 septembrie. Citatia e pentru audiere... Nu cred ca parchetul a intrat in posesia dosarului pentru a aproba inceperea urmaririi penale. Cu toate ca, dar nu sunt sigur, pentru a continua cercetarea intr-un dosar penal, stiu ca in urma plangerii/sesizarii la politie se cere acceptul parchetului, nu? Sau ma insel?
Nu cred ca statul a devenit dintr-o data prompt si in 10 zile s-a facut traseul Politie/Parchet si retur, inclsiv citatia.
Răspuns la discuția Abuz al Politiei Romane!
Buna Ziua!
Este mentionat un numar de dosar, si calitata de Faptuitor, dar nu este mentionat nici un articol penal sub incidenta caruia s-ar incadra cauza.
Caz/speta:
Avocatul X are o relatie intima cu ofiterul Y.
Ofiterul Y, la solicitarea av. X cheama la audieri o persoana Z, doar de amorul artei si pentru intimidare. Mai mult decat atat, in urma unei analize grafoscopice extrajudiciare, citatia catre Z este scrisa de avocatul X si doar semnata de ofiterul de politie.
Intrebarea mea este, unde pot face plangere impotriva politistului si care e incadrerea juridica si daca se poate face plangere si la Barou si impotriva avocatului.

P.S Mentionez ca avocatul este o doamna, nu de alta dar nu vreau comentarii vis a vis de o presupusa homosexualitate a av.

Multumesc mult
Răspuns la discuția rezident in divort
Subscriu.. Nu poate divorta! Nu statul roman a incheiat casatoria, deci nici o instanta din Romania nu o poate desface.

Cazier vei avea doar daca parchetul, in urma dosarului trimis lor de catre politie te trimite in judecata pentru furt si vei fi condamnat.

Oricum, cand te vor mai chema la politie/parchet, ia un avocat cu tine.

si .... vezi data viitoare daca vezi o masina si nu ai bani sa o cumperi sa nu te urci in ea si sa pleci!

Bafta!
Multumesc
V-am trimis un e-mail pe adresa de yahoo.

Astept un raspuns

Eu vad inselaciunea, pe langa partea contractuala in:
Valaorea unui apartament intr-o vila este X, cand vila dupa stabilirea pretului se transforma in bloc este X - o suma.

215 C.P.

Dar problema penala e secundara
Va pot contacta si in functie de discutie si angaja?
Multumesc
In sfarsit un raspuns ok.
Daca vreau sa aprofundez unde va pot contacta?
Multumesc
Multumesc de raspuns!
Da, obligatia de a preda actele exista in antecontract, dar a fost ignorata.

Pe partea penala era doar discutia de faptul ca la momentul prezentarii imobilului s-a spus una, respectiv apt. in vila P+1+M, fapt ce era intarit de aut. de constructie, iar la momentul asta, faptic apartamentul este intr-un imobil P+3. Pentru acest nou nivel de inaltime nu exista autorizatie iar eu sunt in fata situatiei de a cumpara un apt. in bloc in loc de vila De acolo inselaciunea.... Pareri?