avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate suiradro

Activitate suiradro

Mai mult ma intereseaza daca se incadreaza la uz de fals si daca termenele de prescriere a raspunderii penale s-au scurs!
Fapta s-a petrecut in 2008 cand s-a accesat creditul pe firma.Pana in 2009 s-au platit ratele la creditul respectiv(aproape 40% din valoarea creditului) dupa care firma a intrat in insolventa si apoi in faliment.Suma ramasa a fost vanduta de catre banca unei firme de recuperare.De aceea doream sa stiu incadrarea si termenele de prescriptie ale raspunderii penale,pentru ca au trecut 7 ani de atunci.Multumesc pentru raspunsul anterior.
Buna ziua.As dori sa stiu la ce fapta se incadreaza semnarea in numele altor persoane ca si garanti fidejusori pentru obtinerea unui credit,si care este termenul de prescriere a raspunderii penale?Multumesc
Si eu ma aflu intr-o situatie aproximativ asemanatoare, doar ca firma care a preluat creanta de la banca respectiva face parte din grupul de firme din care face parte si banca .Am fost notificat ca s-a cesionat creanta catre aceasta firma, am primit si o informare de la Oficiul de Cadastru cum ca ipoteca asupra imobilului cu care s-a garantat a fost cedata firmei respective.Am avut si o discutie cu un angajat al firmei de recuperare care mi-a spus ca urmeaza sa primesc un grafic de rambursare a datoriei asemanator cu cel al bancii..Eu as dori,daca unii dintre d-voasta au mai avut sau cunosc asemenea cazuri, sa-mi spuneti cata incredere pot sa am in ceea ce spun ei si daca intr-adevar ei pot sa-mi promita un grafic de rambursare a datoriei pe 18 ani?Cu respect
Si eu sunt tot intr-o situatie asemanatoare, bamca cesionand contractul catre o firma de recuperare, iar in urma cu o saptamana am primit si o informare de la Oficiul de Cadastru cum ca dreptul de ipoteca asupra imobilului cu care s-a garantat creditul a fost cedat tot catre firma respectiva.Am discutat cu un reprezentant al firmei de recuperari care mi-a spus ca voi primi un grafic de rambursare asemanator cu cel de la banca.Mentionez ca o singura data am inregistrat o restanta mai mare de 90 zile la rata, acesta fiind si motivul pentru care probabil a fost cedat creditul acestei firme ,care, am inteles ca face parte din grupul de firme al bancii.As dori totusi sa stiu cat de serioase sunt aceste firme si la ce mai pot sa mastept de la ei?Cu respect